DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5134831,65%
Ankara
-5°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Pakdemirli şekerdeki sorunu hakkında: ” Arz fazlası var”

Bakan Pakdemirli şekerdeki sorunu hakkında: ” Arz fazlası var”

ABONE OL
19 Kasım 2021 18:00
Bakan Pakdemirli şekerdeki sorunu hakkında: ” Arz fazlası var”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasadaki şeker sorununa ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “Sektörümüzde arz fazlası var. Hatta bu arz fazlasının önemli bir kısmı da ihracat oluyor” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin gıda stoklarının yeterli olduğunu belirterek, “Türkiye’de kimse sentetik olarak veya gereksiz bir yere gıda stoklarıyla alakalı spekülasyon yapmaya kalkmasın” dedi. Şeker krizine ilişkin konuşan Pakdemirli, “Geçen hafta içerisinde şekerle ilgili işte sanki bir arz problemi varmış gibi birçok konu yapılmaya çalışıldı” dedi.

Tüm şeker fabrikalarının, arzına devam ettiğini söyleyen Pakdemirli, “Sektörümüzde arz fazlası var. Hatta bu arz fazlasının önemli bir kısmı da ihracat oluyor” diye konuştu.

Pakdemirli, iklim değişikliği nedeniyle 2050’de yüzde 10-25 tarımsal üretim kaybı olacağını ifade etti. Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunun altını çizerek söylemek istiyorum. Türkiye’nin gıda stokları yeterli. Yani Türkiye’de kimse sentetik olarak veya gereksiz bir yere gıda stoklarıyla alakalı spekülasyon yapmaya kalkmasın. Geçen hafta içerisinde şekerle ilgili işte sanki bir arz problemi varmış gibi birçok konu yapılmaya çalışıldı. Bugün itibarıyla tüm şeker fabrikaları, arzına devam etmekte, sektörümüz arzına devam etmekte. Sektörümüzde arz fazlası var. Hatta bu arz fazlasının önemli bir kısmı da ihracat oluyor. Yani buradan Allah’a şükür pandeminin başından beri Türkiye güçlü üretim altyapısı ve gıda, sanayi, perakende ve lojistik sektörleriyle beraber hiçbir problem yaşamadı, bundan sonra inşallah tüketicimize hiçbir problem yaşatmıyor olacağız. Elbette gıda fiyatlarıyla alakalı ciddi bir artış var. Bu artışın ana ve temel sebeplerinden bir tanesi yurt dışı fiyatlarında çok ciddi bir tırmanış olması. Birkaç misline fırlayan, çıkan fiyatlar var. Tüm dünyadaki gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere gıda fiyatlarındaki artış, tüm dünyanın ana gündemine oturmuş durumda. Biz bununla ilgili gıda komitelerinde hem kısa hem orta hem de uzun vadede tedbirlerin hepsini hükümetimizin içerisinde konuşuyoruz. Bu konuyla alakalı yapılan çok şey var, daha önümüzde yapılacak çok şey de var.”

(AA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.