DOLAR 13,43790.95%
EURO 15,27141.29%
STERLIN 17,94751.51%
ALTIN 768,951,02
BIST 1.880,211,23%
BITCOIN 758196-0,54%
Ankara

AÇIK

17 44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bakan Ersoy: “Turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun personel sıkıntısı”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Bakan Ersoy: “Turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun personel sıkıntısı”

Bakan Ersoy: “Turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun personel sıkıntısı”

ABONE OL
30 Eylül 2021 17:00
Bakan Ersoy: “Turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorun personel sıkıntısı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salgın nedeniyle 2 yıldır dünyada daralma yaşayan turizm alanında gelecek yıllarda karşılaşılacak en büyük sorunun personel sıkıntısı olacağını söyledi.

Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü Toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

İki bakanlık arasında imzalanan ve turizm sektöründe nitelikli personel istihdamını amaçlayan “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İşbirliği Protokolü” kapsamında düzenlenen toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için 3 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattıklarını ifade etti.

Bugün pilot bölge olarak İstanbul seçilerek yeni bir ilave yaptıklarını ve mesleki eğitimde turizme ağırlıklı pay ayrılacağını belirten Ersoy, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ile bir toplantı organize edip taleplerini dinlediklerini belirtti.

Bir de komisyon kuracaklarını dile getiren Ersoy, şöyle konuştu:

“Hem Milli Eğitim Bakanlığımızdan, hem Kültür ve Turizm Bakanlığından, hem de STK temsilcilerinden bir komisyon kuruyoruz. ‘Mesleki eğitimle ilgili ihtiyaçlar nelerdir, uygulamada hangi sorunlarla karşılaşılıyor, hangi ilave müfredatlar yapılırsa daha iyi sonuç alırız?’ bunları tespit edip 10 gün içinde bundan sonraki yol haritamızı da buna göre belirleyeceğiz. Hedefimiz mesleki eğitim almış nitelikli personelin sektöre kazandırılması. Sayıları artırma kararı aldık. Şu anda 52 okul ama biz bunu kısa bir sürede 100 okula çıkarmayı hedefliyoruz ve burada da müfredat biliyorsunuz sektörün ihtiyacına göre belirlenmişti. Uygulamada karşılaştığımız sıkıntıları da değerlendirme fırsatı bulduk. Hem onları düzeltip hem yeni ihtiyaçları da müfredata ekleyerek tam sektörün istediği şekilde, insan kaynağını hızlı bir şekilde sektöre kazandırılmasını sağlamış olacağız.”

Bakan Özer

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de özellikle turizm alanındaki insan kaynağı ihtiyacının karşılanması için son 3 yıldır 53 okulda iş birliğine devam ettiklerini kaydetti.

Özer, şöyle devam etti:

“Bugün Kültür Turizm Bakanlığımız ve sektör temsilcileriyle İstanbul’daki otellerimizin insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasıyla ilgili mesleki eğitim merkezleriyle ilgili yeni bir adım atıyoruz. İlk defa mesleki eğitim merkezlerinde yabancı dil eğitimi ile ilgili bir başlangıç yapacağız ve İstanbul’da tüm otellerimizin insan ihtiyacını karşılamış olacağız. Yaklaşık 25 bin insanımıza hem turizm alanında eğitim hem de istihdam imkanı kazandırmış olacağız.”

Kaynak: AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.