DOLAR 17,2474 1.58%
EURO 17,5769 0.55%
ALTIN 961,39-0,13
BITCOIN 3506405,71%
Ankara
26°

AÇIK

Bakan Akar’dan Afganistan Açıklaması

Bakan Akar’dan Afganistan Açıklaması

ABONE OL
28 Ağustos 2021 22:00
Bakan Akar’dan Afganistan Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’da Kabil Havalimanı’nı koruma görevini sonlandıran ve yurda dönen Mehmetçik için tören düzenlendi. Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, “Mehmetçik, bugüne kadar görev aldığı tüm coğrafyalarda olduğu gibi Afganistan’da da millî, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde, görevlerini başarıyla icra etmiş, tarihî başarılar elde etmiş, Afgan halkının gönlünü kazanmıştır” dedi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Afganistan’dan gelen birliklerin 4’üncü Kolordu Komutanlığında düzenlenen karşılama törenine katıldı.

Tören alanına gelişinde Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanı Albay Samet Yüksel’den tekmil alan Bakan Akar, “Afganistan Türk Görev Kuvvetinin kahraman ve fedakâr mensupları hoş geldiniz” diyerek alandaki askerleri selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, uluslararası ilişkilerde özne hâline gelen Türkiye’nin etki ve ilgi alanını her geçen gün genişlediğini belirtti. Bununla birlikte tüm risk, tehdit ve gelişmeleri yakından takip edildiğini ifade eden Bakan Akar, Türkiye’nin kendi inisiyatiflerini hayata geçirmek suretiyle gerekli tüm tedbirleri aldığını söyledi.

TSK’nın da Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en yoğun mücadelesini vererek faaliyetlerine etkin bir şekilde devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, şöyle konuştu:

* Bu çerçevede kahraman ordumuz vatanımızın, Mavi Vatanımızın, semalarımızın ve 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak için her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.

* Aynı zamanda medeniyetimizin, tarihimizin ve evrensel insani değerlerin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk gereği dost ve kardeş ülkelerin barış, huzur, güvenlik ve refahı için de sorumluluk üstlenmektedir.

* Bu çerçevede Silahlı Kuvvetlerimiz, BM, NATO, AGİT ve ikili antlaşmalar kapsamında Libya’dan, Kosova’ya, Afganistan’dan Bosna Hersek’e, Katar’dan Somali’ye kadar birçok coğrafyada dünya barışına katkı sunmak için üstün bir gayretle görev yapmaktadır.

* Gururla ifade etmeliyim ki küresel, bölgesel ölçekte dünya barışına katkıda Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri daima seçkin ve saygın yerini korumuştur, korumaktadır.

Afganistan Türk Görev Kuvveti Komutanlığı personelinin de tarihî ve köklü kardeşlik bağları olan Afganistan’da bugüne kadar önemli görevler üstlendiğini, büyük başarılar elde ettiğini belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

* NATO, BM kararlarına istinaden TSK, 2002-2014 yılları arasında ISAF bünyesinde Afganistan’da barış ve istikrarın sağlanması için gayret göstermiştir 2014’ten itibaren ise Kararlı Destek Misyonu kapsamında 6 yıldır Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenli bir şekilde işletilmesini sağlamıştır.

* Aynı zamanda Afgan kardeşlerimize eğitim, yardım, danışmanlık desteği de vermiştir. Bu görevler süresince TSK bünyesinde Afganistan’da 2002’den itibaren yaklaşık 20 bin silah ve mesai arkadaşımız görev yapmıştır.

* Mehmetçik, bugüne kadar görev aldığı tüm coğrafyalarda olduğu gibi Afganistan’da da millî, manevi ve mesleki değerlerimize yaraşır şekilde, görevlerini başarıyla icra etmiş, tarihî başarılar elde etmiş, Afgan halkının gönlünü kazanmıştır.

* TSK, Afganistan’da üstlendiği görev ve ortaya koyduğu başarısıyla NATO ve uluslararası alanda herkesin sevgi ve övgüsünü kazanmıştır.

Mehmetçik’in çalışkanlığı, disiplini, özverisi ve dayanıklılığıyla dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Bakan Akar, “Görevlerini layıkıyla icra etmiş olmanın verdiği gururla yurda dönen sizler asil milletimizin övünç kaynağı oldunuz” dedi.

En büyük takdiri güvenilmek, en büyük başarıyı ise bu güvene layık olmak olarak tanımlayan Bakan Akar, “Sizler bunu hakkıyla başardınız. kahramanlık ve fedakarlıklarınızdan dolayı her birinizi kutluyorum, alınlarınızdan öpüyorum” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.