DOLAR 16,3518 -0.09%
EURO 17,5691 0.37%
ALTIN 972,00-0,27
BITCOIN 4841130,18%
Ankara
25°

AÇIK

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir’i Ziyaret Etti
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir’i Ziyaret Etti

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir’i Ziyaret Etti

ABONE OL
21 Mayıs 2021 20:57
Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir’i Ziyaret Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayyıldız Hareketi Lideri İstanbul milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ, Van’ın Erciş ilçesine Ulupamir mahallesini ziyaret etti.

Özdağ ve beraberindeki heyet, Muradiye Kaymakamlığı tarafından, yaklaşık 3 yıl önce ilçenin Van Gölü kıyısındaki Ünseli Mahallesi’nde hayata geçirilen ve binicilik, okçuluk faaliyetlerinin yapıldığı 8 otağı ile 16 büyük Türk devletinin bayrağını bulunduğu Atayurt’u gezerek bilgi aldı.

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir'i Ziyaret Etti

Cuma namazını ilçe merkezinde bulunan Kara Yusuf Paşa Camii’nde kılan Özdağ, buradan doğa koşulları ve hastalıklar nedeniyle 1980’li yıllarda Afganistan’ın Pamir Yaylası’ndan göç etmek zorunda kalan, 1982’de ise Türkiye’ye getirilen Kırgız Türklerinin yaşadığı Ulupamir Mahallesi’ne geldi. Ümit Özdağ ve beraberindeki heyeti Ulupamir mahallesi eski muhtarı Arif Kutlu ve mevcut Ulupamir muhtarı Eyüp Vatansever ile yaşlılar heyetinin de bulunduğu bir ekip karşıladı.

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir'i Ziyaret EttiÜmit Özdağ, Türkiye’nin doğu ucundaki Ulupamir’den yaptığı basın açıklamasında 40 yıldır Ulupamir’i vatan edinmiş Kırgız Türklerinin çevre köyler ile yaşadığı arazi anlaşmazlıklarına değinerek söz konusu anlaşmazlığın giderilmesi için konuyu meclise taşıyacağını ve Ulupamir halkının 40 yıldır olduğu gibi bundan sonra da kardeşlik içerisinde yaşaması için ellerinden geleni yapacaklarını duyurdu.

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir'i Ziyaret Etti Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir'i Ziyaret Etti

Ayyıldız Hareketi Lideri İstanbul milletvekili Ümit Özdağ, Ulupamir’den yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulupamir köyü ülkemizin Türkiye’nin doğu ucunda adeta cennet bir parça. Son günlerde ne yazık ki Ulupamir köyü bazı olumsuz gelişmelerle kamuoyunun gündemine geldi. Bizde arkadaşlarımızla kendilerini ziyaret etmeye karar verdik. Ulupamirli kardeşlerimizden durumu yerinde dinledik ve birlikte değerlendirdik.
Ulupamir, Türkiye ile Türkistan, Anadolu ile Orta Asya arasında hem maddi hem manevi bağdır.
Ulupamir, Türkiye’nin güvenliğinin bir parçasıdır ve Ulupamirliler yalnız değildir.
Büyük Türk milleti, 40 yıldan beri Pamir yaylarından Anadolu yaylarına gelip burada Ulupamir’i kuran soydaşlarımızın Türkiye’nin birlik ve beraberliği için nasıl mücadele ettiğini ve 7 şehit verdiğini bilmektedir.
Bugünkü arazi anlaşmazlığı meselesi kolaylıkla çözülebilir bir meseledir.
Arazi ihtilaflarına hükümetin gereken kamulaştırmaları gerçekleştirerek bir çözüm bulması gerekir.
Ulupamirlilere söz verdik; konuyu meclise getirip konunun takipçisi olacağız.
Ulupamirli kardeşlerimiz, komşu köylerle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da barış içinde yaşamak istiyorlar, hükümete düşen bu ihtilafa son verecek kararları alıp uygulamaktadır.
Ben Ulupamirli kardeşlerime tüm Türk halkının kendilerini takdirle izlediğini ve yanlarında olduklarını bildirmek için buradayım.“

 

Ümit Özdağ ve beraberindeki heyet ardında Erciş Kaymakamı’nı ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu.

 

Ayyıldız Hareketi Lideri Ümit Özdağ ve Beraberindeki Heyet Ulupamir'i Ziyaret Etti

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.