DOLAR 17,9654 0.09%
EURO 18,2775 -0.01%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 422611-1,02%
Ankara
26°

AÇIK

Artan İntihar Vakaları Meclis Gündeminde: İntiharları Önlemek Devletin Görevi

Artan İntihar Vakaları Meclis Gündeminde: İntiharları Önlemek Devletin Görevi

ABONE OL
29 Haziran 2021 18:55
Artan İntihar Vakaları Meclis Gündeminde: İntiharları Önlemek Devletin Görevi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, artan intihar vakalarının araştırılması için Meclis’e önerge verdi.

İntihar vakalarının artması üzerine, Türkiye’de son yıllarda artan intihar vakalarının araştırılmasına ilişkin önerge veren CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, ekonomik kriz ve yoksulluğa dikkat çekerek, “Geçinme derdi, yoksulluğun sebep olduğu çaresizlik hissi ne yazık ki Türkiye’deki intiharların başlıca nedenleri olmuştur” dedi.

İNTİHARLARI ÖNLEMEK DEVLETİN GÖREVİ!

Ekonomik sebepler yüzünden yaşanan intiharların, toplam intiharlar içindeki payının 2018’de yüzde 7.3 iken, 2019’da yüzde 9.4’e yükseldiğinin, günümüzde pandeminin etkisiyle bu oranın daha da arttığının bilgisini veren CHP’li Purçu, intiharları önlemenin devletin sorumluluğunda olduğunun altını çizdi.

CHP’li Özcan Purçu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan verilere göre, 23 Mayıs – 21 Haziran 2021 tarihleri arasında İzmir’de 38 intihar girişimi yaşanmıştır. Mayıs ayında kamuoyunda dikkat çeken bir habere göre, yine İzmir’de kahvehane sahibi esnaf; iş yeri kirası ve banka borçlarını ödeyemediği, ciddi sıkıntılar yaşadığı için bunalıma girdiği gerekçesiyle hayatına son vermiştir. Bu vakaların kısa süre içerisinde ve sadece İzmir’de yaşandığı bilgisi göz önüne alındığında, önlem alınmaması durumunda intihar girişimleri ve intihar vakalarının Türkiye genelinde daha büyük boyutlara ulaşacağı öngörülmektedir” dedi.

Türkiye’de artan intihar vakalarının önlenmesi ve bunun altında yatan ekonomik sebeplerin araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Önergesi veren Purçu, yoksullukla mücadele anlamında ülkemizdeki refah seviyesinin artması için sosyal devlet anlayışının güçlendirilmesi gerektiğine ve pandemi sürecinden olumsuz etkilenen tüm sektör çalışanlarına, üreticilere yönelik maddi desteklerin etkin şekilde arttırılması ve bu desteklerin sürekliliğinin sağlanması, bir defaya mahsus olmaması gerektiğini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.