DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 481692-0,23%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

18 12

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ankara Ticaret Odası Başkanı Baran: Türkiye’de İşsizlik Var Ancak İşsiz Yok

Ankara Ticaret Odası Başkanı Baran: Türkiye’de İşsizlik Var Ancak İşsiz Yok

ABONE OL
11 Ağustos 2021 13:59
Ankara Ticaret Odası Başkanı Baran: Türkiye’de İşsizlik Var Ancak İşsiz Yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işsizlik oranının eleman arandığında ‘sıfır’a yaklaştığını diyerek, “Türkiye’de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de özellikle gençlikte yoğun olarak gözlenen işsizlik gerçeğiyle ilgili Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’dan tepki çekecek açıklamalar geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre yüzde 10,6 düzeyinde olan işsizlik oranının, eleman arandığında “sıfır”a yaklaştığını iddia ederek, “Türkiye’de işsizlik var ancak eleman aradığınızda kimse başvurmuyor, başvursa da işi beğenmiyor. Herkes Türkiye gelişsin istiyor ama bu gelişimi sağlayacak sanayi ve ticarette çalışacak nitelikli eleman olmak istemiyor. İşsizlik ve istihdam bir an önce çözüme kavuşturulması gereken bir konu halini aldı. İstatistiklerdeki işsizler nerede?” dedi.

Baran, ATO’nun resmi internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada 3 milyon 399 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de işverenlerin pek çok sektörde istihdam edecek nitelikli eleman bulmakta zorluk yaşadığını öne sürerek “sorunun işsizlikten ziyade mesleksizlik” olduğunu savundu.

Baran, şunları kaydetti:

“207 üniversitenin bulunduğu ülkemizde, 3 milyonu ön lisans olmak üzere yaklaşık7,5 milyon üniversite öğrencimiz eğitim görüyor. Bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin bir bölümü eğitim gördüğü alanda aradığı işi, üyelerimiz olan işverenlerin de yine bir bölümü faaliyet gösterdiği alanda aradığı elemanı bulamıyor. Karşılıklı bu arayış, hem bireyler hem işletmeler için zaman kaybı başta olmak üzere birçok kayba yol açıyor.”

Her beş gençten birinin işiz olduğu Türkiye’de, sanayicinin ve tüccarın istihdam edecek ara eleman bulamadığını söyleyen Baran, “Oto camcısından, tornacıya, kalıpçıdan sıvacıya, pazarlamacıdan, depocuya kadar birçok meslek alanında ara elemana ihtiyacımız var” dedi.

Geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Afganların kayıt dışı olarak istihdam edildiğine vurgu yapan Baran, nitelikli ara eleman istihdam etmek için önemli bir maliyet üstlenen tüccar ve sanayicinin, bu maliyeti üstlenmeden kayıt dışı istihdam sağlayanlarla rekabet etmek zorunda kaldığını dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.