DOLAR 13,67811.36%
EURO 15,43541.39%
STERLIN 18,08791.09%
ALTIN 786,181,54
BIST 1.987,580,33%
BITCOIN 673075-4,67%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Alevi Dernek Başkanı Cemevi Açılışında Diyanet’i Eleştirdi, AKP’li Belediye Başkanı Müdahale Etti
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Alevi Dernek Başkanı Cemevi Açılışında Diyanet’i Eleştirdi, AKP’li Belediye Başkanı Müdahale Etti

Alevi Dernek Başkanı Cemevi Açılışında Diyanet’i Eleştirdi, AKP’li Belediye Başkanı Müdahale Etti

ABONE OL
25 Eylül 2021 17:29
Alevi Dernek Başkanı Cemevi Açılışında Diyanet’i Eleştirdi, AKP’li Belediye Başkanı Müdahale Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Cemevi’nin açılışında gergin anlar yaşandı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşmasına Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen müdahale ederek, Kaplan’ı kürsüden indirmeye çalıştı.

PİRHA (Pir Haber Ajansı’nın) haberine göre, Isparta Cemevi’nin açılışında söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevilerin ibadethaneleri olan cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını ifade etti.

Konuşmasının devamında Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerini hatırlatan Kaplan, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” dedi.

Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı tutum ve müdahalelerini eleştiren Kaplan’a konuşması devam ettiği esnasında AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’ın bulunduğu kürsüye doğru yürüdü. Kaplan’a karşı ölçüsüz üslup kullanan Isparta Belediye Başkanı Başdeğirmen, Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söyledi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez de PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan’a karşı ölçüsüz üslup kullanan ve konuşmasına müdahale etmeye çalışan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’e tepki olarak söz almadı ve durumu protesto etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.