DOLAR 13,45310.1%
EURO 15,36340.03%
STERLIN 18,39110.03%
ALTIN 786,450,06
BIST %
BITCOIN 568709-2,72%
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aksaray Üniversitesi’ne diplomasız profesör skandalı

Aksaray Üniversitesi’ne diplomasız profesör skandalı

ABONE OL
22 Ekim 2021 15:43
Aksaray Üniversitesi’ne diplomasız profesör skandalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gazeteci Nevşin Mengü, Aksaray Üniversitesi’nde yaşanan bir skandalı ortaya çıkardı.

Gazeteci Nevşin Mengü, Twitter hesabından “Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Aksaray Üniversitesi’ne gelen yeni bir akademisyen diğer akademisyenlerin dikkatini çekti. Üniversite’de Ankara’dan ‘yukarından’ bir tavsiyeyle atandığı söylenen Zehra Zulal Atalay Laçin…” paylaşımını takiben yaptığı paylaşımlarla çok ilginç bir iddia ortaya attı.

Nevşin Mengü’nün paylaşımları şu şekilde:

“Atalay, CV’sinde ODTÜ mezunu olduğu beyan etmiş, 2006 yılına ait diplomasında Ahmet Acar’ın imzası var, ancak 2006da AhmetAacar rektör değil. Atalay o dönemde başka bir isimle falan okuduğunu söylüyor. Gariplikler bununla sınırlı değil.

Doktorasını ODTÜ’ye yaptığını tez danışmanının da İhsan Dağı olduğunu söylüyor. İhsan Dağı böyle bir kişiyi tanımıyor. YÖK Ulusal Tez Merkezi ve ODTÜ’nün tez arşivinde Zulal Hanım’a ait bir tez yok.

Atalay’ın diplomasının bile sahte olduğunu belirten Mengü, Atalay’ın üniversiteye sunduğu CV’de yer alan hemen tüm bilgilerin yalan olduğu ileri sürdü.

Üstelik Zulal Hanım’ın üniversiteye sunduğu CV’de beyan ettiği doktora tez başlığı Profesör Doktor Ferhat Pirinççi’nin doktora tezine ait.

Zulal Hanım yüksek lisans eğitimini Manchester Üniversitesi’nde Dr. Andreja Zevnik danışmanlığında hazırladığı tez ile 2000 yılında tamamladığını beyan etmiş. Halbuki Dr. Andreja Zevnik 2011 yılında doktora eğitimini tamamlamış. Dolayısıyla bu bilgi de yanlış.

Zulal Hanım’ın CV’de beyan ettiği akademik çalışmalar gerçekte Zeynep Atalay isimli akademisyene ait. Zulal Atalay isimli kişinin Google Scholar sayfasına göz attığınız taktirde gerçekte Zeynep Atalay’a ait olan makaleleri kendi makaleleri gibi paylaştığını görüyorsunuz.

Kim bu Zulal Atalay? Gerçekten bir diploması var mı yok mu? Ve gerçekten Taşra Üniversitelerinde neler oluyor? Taşra Üniversitelerinde okuyan öğrenci ve çalışan akademisyen arkadaşlar bize ulaşın. Benzer vakalarla karşılaşıyor musunuz?”

 

Kaynak: Milli Gazete

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.