DOLAR 16,3854 -0.08%
EURO 17,5736 0.42%
ALTIN 974,03-0,06
BITCOIN 4877382,42%
Ankara
23°

AÇIK

AKP’li Akbaşoğlu, OHAL Açıklaması Yaptı

AKP’li Akbaşoğlu, OHAL Açıklaması Yaptı

ABONE OL
18 Temmuz 2021 01:10
AKP’li Akbaşoğlu, OHAL Açıklaması Yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKP Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Devlet Memurları Kanunu’na göre yapılan düzenlemeye ilişkin muhalefetin eleştirilerine cevap verdi.

OLAĞANÜSTÜ HAL AÇIKLAMASI

Akbaşoğlu, yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 5 yıl geçtiğini hatırlatarak, şu ifadeleri kullandı:

* Devlet Memurları Kanunu’na göre bir kanunsuz, disipline aykırı, devlet memurluğuyla bağdaşmayan, devlete, millete ihanet eden bir girişimi ortaya koyan kişiyle ilgili ancak iki yıl içerisinde disiplin soruşturmasıyla onun görevine son verebilme imkanı söz konusudur. Ancak 15 Temmuz olalı 5 yıl olduğunu biliyorsunuz.

* Dolayısıyla burada tamamen terörle mücadele kapsamında devletimizin bu mücadeleyi yapabilmesine ilişkin bir meşru, hukuki, anayasal zeminin süresinin uzatılmasına ilişkin bir süreci yaşıyoruz. Bunun dışındaki bütün yorumlar, OHAL söylemlerinin hepsi gerçeği yansıtmayan çarpıtmalar olarak karşımıza çıkıyor.

“MEVZUATI DOĞRU ORTAYA KOYMAK GEREKİR”

Akbaşoğlu, yaptığı açıklamanın devamında şunları dile getirdi:

* Mevzuatımıza göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre hem memurlar hem kamu görevlileriyle ilgili disiplin amirleri ve disiplin kurulları yani yürütme erki ihraç kararları vermeye yetkilidir, mevzuatımız buna amirdir.

* İdarenin her türlü işlem ve eylemi de yargı denetimine tabidir. Dolayısıyla, bu manada mevzuatı doğru ortaya koymak gerekir. Sistem bu yönde, terörle mücadele kapsamında 2 yılı aşan süreler zamanaşımıyla cezasızlıkla karşılayabilecek durumdadır.

* Bunun için 31 Temmuz 2021 tarihinde bitecek olan sürenin terörle mücadele kapsamında hem idareyi hem yargıyı yetkilendirmek bakımından bir süre tanınması söz konusudur. Bunun dışındaki değerlendirmelere hukuken katılma imkânımız bulunmamaktadır. DHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.