DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5115022,35%
Ankara
-6°

PARÇALI BULUTLU

15 59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Akkuyu Nükleer AŞ’den ”işçi eylemi” açıklaması

Akkuyu Nükleer AŞ’den ”işçi eylemi” açıklaması

ABONE OL
15 Kasım 2021 21:34
Akkuyu Nükleer AŞ’den ”işçi eylemi” açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akkuyu Nükleer AŞ: ”Medyaya yansıyan bu olay, 11 Kasım’da Akkuyu NGS sahasının dışında, kontrol noktası yakınında meydana gelmiştir. Tartışmanın maaş ödemeleri veya çalışanların çalışma koşulları ile ilgisi yoktur. Sözkonusu tartışma, vardiya sonunda taşeron firma çalışanları arasında çıkmıştır.”

Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatında, ”maaş alamadıkları için hafta içinde topluca iş bırakma eylemi yapan işçilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandığı” haberleri şirketi açıklama yapmaya yöneltti.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamada, şantiyede güvenlik önlemleri, işçi ücretlerinin ödenmesi ve işçi haklarına yönelik denetimlerin sürekli olarak yapıldığı belirtildi. Açıklamada, şunlara yer verildi:

“Akkuyu Nükleer AŞ düzenli olarak hem bu konulara ilişkin talimatların uygulanmasını hem de ihlallerin giderilmesini sağlamaktadır. Taşeron firmaların kusur ve ihlalleri durumunda ise bu firmalara ihlallerin giderilmesi gerektiğine dair resmi bildirim gönderilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına göre, iş güvenliğinin sağlanmasından işveren sorumludur. İş güvenliği kurallarının ihlal edilmesinin sorumluluğu, doğrudan ilgili kuruluşlarda güvenli iş performansının izlenmesinden sorumlu olarak atanan kişilere aittir. Kaza olması halinde Akkuyu Nükleer AŞ durumu detaylıca araştıran özel komisyonlar oluşturur. Soruşturma sonuçlarına bağlı olarak, kazaya neden olan durumlardan sorumlu kişiler hakkında gerekli tüm yasal işlemler yapılır.”

Akkuyu Nükleer AŞ yönetiminin bu konularda Türkiye’deki yerel ve merkezi otoritelerle iletişim halinde olduğu, ilgili makamların şantiyedeki işçi sağlığı ve güvenliği mevzuatın uygunluk açısından belli aralıklarla denetimler yapıldığı belirtildi.

Çalışanları müdahale görüntüsü

Açıklamada, çalışanlar arasında yaşanan ve güvenlik personelinin müdahale ettiği tartışma konusunda da şu bilgilere yer verildi:

“Akkuyu Nükleer AŞ çalışanları arasında yaşanan ve güvenlik personelinin müdahale ettiği tartışmayı gösteren, sosyal ağlarda ve medya organlarında yayılan video gerçeği yansıtmamaktadır.

Bu olay, 11 Kasım’da Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasının dışında, kontrol noktası yakınında meydana gelmiştir. Tartışmanın maaş ödemeleri veya çalışanların çalışma koşulları ile ilgisi yoktur. Sözkonusu tartışma, vardiya sonunda taşeron firma çalışanları arasında çıkmıştır. Akkuyu Nükleer AŞ’nin güvenlik görevlileri, olaya anında müdahale edip tartışan tarafları ayırmış ve Akkuyu NGS şantiyesinde geçiş kontrol sistemine ve kamu düzenine uyulmasını sağlamışlardır.

Akkuyu Nükleer AŞ bu tür durumların tekrarlanmaması için müteahhit ve taşeron firmalarla iletişim halindedir. Gerek şantiye içinde gerekse şantiye dışında iş disiplinine uyulması ve bu tür olayların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerektiği konusunda sorumlulara tebligatlar gönderilmiştir. Çatışmanın sorumlularının bilgileri, soruşturma için kolluk kuvvetlerine iletilmiştir.

Şantiyedeki inşaat ve kurulum çalışmaları, iş malzemeleri, sistemleri ve bileşenlerinin denetim ve kontrolü, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve Fransız şirketi Assystem dahil olmak üzere, uzman devlet kurumları ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Bağımsız denetim faaliyetleri, büyük endüstriyel tesislerin inşasında standart uygulamanın bir parçasıdır. Bu faaliyetler, güvenlik kültürü ilkelerine uygunluğun izlenmesinin yanı sıra kullanılan malzeme ve ekipmanların kalite kontrolü ile ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartların gerekliliklerine uygunluğunu içerir.”

kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.