DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5119032,70%
Ankara
-6°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım’dan Gençlere Tavsiyeler: Hep Bardağın Boş Tarafından Değil, Dolu Tarafından Bakın
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım’dan Gençlere Tavsiyeler: Hep Bardağın Boş Tarafından Değil, Dolu Tarafından Bakın

AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım’dan Gençlere Tavsiyeler: Hep Bardağın Boş Tarafından Değil, Dolu Tarafından Bakın

ABONE OL
8 Kasım 2021 14:52
AK Parti Genel Başkanvekili Yıldırım’dan Gençlere Tavsiyeler: Hep Bardağın Boş Tarafından Değil, Dolu Tarafından Bakın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, gençlere “Olumsuz pompalanan haberler bu ülkeye, hepimize haksızlıktır. Ülkemizde güzel şeyler oldu, olmaya da devam edecek. Onun için işe hep bardağın boş tarafından değil, dolu tarafından bakmaya özen gösterin.” dedi.

UZMAR Denizcilik’in katkılarıyla inşa edilen, İTÜ Denizcilik Fakültesi Kaptan Altay Altuğ Laboratuvar ve Yemekhane Binası Teslim ve Açılış Töreni’ne katılan Yıldırım, kaptanıderya Barbaros Hayrettin’in “Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur.” sözünü hatırlatarak, “Eğer denizcilik olmasaydı, denizcilerimiz olmasaydı insanların yarısı açlıktan, yarısı da soğuktan ölebilirdi. Şu anda iklim değişikliğini de dikkate aldığımızda elimizde kalan en sağlam malzememiz denizlerimizdir. Karaları elbirliğiyle hallettik, yaşanamaz hale getirdik. Doğrusu bu.” ifadelerini kullandı.

Bunda endüstrileşmiş, zengin ülkelerin çok büyük vebali olduğunu belirten Yıldırım, kaybedilen çevresel değerleri geri getirmenin kolay olmadığını, bunun dünyanın gündemini meşgul ettiğini belirterek, Glasgow’da da bu konunun tartışıldığını hatırlattı.

İmzalanan Paris Sözleşmesi’ndeki taahhütlere uyacaklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Aslında biz başladık uymaya. ‘Bölünmüş yollar’ diyoruz. Bölünmüş yol yaptık, 28 bin kilometrekare otoyol niteliğinde yollar yaptık. Bunların karbon salınımındaki azalma miktarı 6 milyon tondur. Bu çok büyük bir şey. Artık Avrupa Yeşil Şartı var. Karbon salınımını ne kadar azaltırsanız o kadar para kazanıyorsunuz, sadece imalattan değil, çevreyi kirletmediğinizi belgelediğiniz her işten Yeşil Mutabakatı gereğince size, gelişmiş ülkeler para veriyor. Sistem böyle çalışacak bundan sonra. Tamam bir maliyeti var ama bu maliyeti yaptıktan sonra gelir elde edeceksiniz. Yapmazsak bırak gelir, elde etmeyi yaptığımız ürünü kimseye satamayacağız, öyle bir tehditle karşı karşıyayız.”

Konuşmasında gençlere de önerilerde bulunan Yıldırım, “Lütfen gençler özellikle bunu görün. Olumsuz pompalanan haberler bu ülkeye haksızlıktır, hepimize haksızlıktır. Ülkemizde güzel şeyler oldu, güzel şeyler olmaya da devam edecek. Onun için işe hep bardağın boş tarafından değil, dolu tarafından bakmaya özen gösterin. Öbürünün faydası yok. Hem kendi moral değerlerimizi aşağı çekiyoruz hem de ülkemizin bu medeniyet yolculuğunda geri kalmasına sebep oluyoruz. Bizim yarım asırdır uğraştığımız temel sorunlarımız var. Nedir? Bölücü terör örgütü, kaynaklarımızı tüketen bir iş. Bu onların marifeti mi? Değil. Türkiye’yi paçasından tutup aşağı çekmek isteyen ve bölgede sesini kısmak isteyen emperyal güçlerin işidir. Ama onlara bu fırsatı vermeyeceğiz, vermiyoruz. Bugün sadece sınırlarımız içinde değil sınırlarımızın güneyinde de terör örgütüne hak ettiği cevabı veriyoruz ve halkımızın güvenliğini sağlıyoruz.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.