DOLAR 13,83050.15%
EURO 15,63860.18%
STERLIN 18,39080.28%
ALTIN 790,550,18
BIST 1.927,390,89%
BITCOIN 7023594,51%
Ankara
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Agamemnon’ iddiaları yalanlandı

‘Agamemnon’ iddiaları yalanlandı

ABONE OL
10 Ocak 2021 18:46
‘Agamemnon’ iddiaları yalanlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tadilat çalışmaları yapılan Konak Pasaport İskelesi yerine Urla’dan getirilen yüzer iskelenin adının Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından ‘Agamemnon’ olarak değiştirildiği yönündeki iddiaları yalanladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agamemnon Yüzer İskelesi’nin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın izniyle 2017 yılında hizmete girdiğini belirtti.

Tarihi Pasaport İskelesi’nin adının değişmediğini ve asla da değişmeyeceğini belirten Büyükşehir Belediyesi, “Pasaport iskelesi tadilata alındığından, gemilerin yanaşması için Urla’dan geçici olarak getirilen ‘Agamemnon’ isimli yüzer iskele 2017 yılında yaptırılmıştır.

Tunç Soyer’in iskelenin yapımıyla da adıyla da bir ilgisi yoktur. Birkaç gün sonra Urla’daki yerine dönecek olan yüzer iskele adını, Balçova’da hizmet veren Tarihi Agamemnon Kaplıcalarına ithafen turistik amaçla alır” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Tartışmaya konu edilen Agamemnon Yüzer İskelesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da izniyle 2017 yılında hizmete girmiştir. Yüzer iskele, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alsancak Pasaport Vapur İskelesi’nde başlattığı tadilat çalışmaları nedeniyle 29 Ekim’de Urla’dan geçici olarak getirilmiş, körfez içi sefer yapan İZDENİZ yolcu gemilerinin yanaşabilmesi için mevcut iskelenin yakınına bağlanmıştır.

Tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra tekrar Urla’ya götürülecek ve aynı isimle hizmet vermeye devam edecektir. Dolayısıyla söz konusu iskelenin, taşıdığı isim nedeniyle komik suçlamaların hedefi haline getirilmeye çalışılan Tunç Soyer ve kendisinin başkanlık dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

‘Agamemnon’ isminin uzun yıllardır kentte çeşitli tesislere ismini vermekte olduğu belirtilen açıklamada, “Balçova’daki Tarihi Agamemnon kaplıcaları da bunlar arasındadır. Kaplıcaların tanıtımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de aynı isimle yapılmaktadır.
Balçova Termal Tesisleri içindeki Agamemnon Salonu’nunda sayısız devlet törenine katılan siyasi yöneticilerin şimdi bu adı ilk kez duyuyormuş gibi davranmaları ikiyüzlü siyasetin kara tablosudur. Devletin zirvesindeki isimler için hazırlanan davetiyelerdeki ‘Agamemnon Salonu’ ifadelerini de ayrıca hatırlatırız” denildi.

Söz konusu yüzer iskelenin Tunç Soyer döneminde yaptırılmadığının, ‘Agamemnon’ isminin de kendisi tarafından verilmediğinin altının çizildiği açıklamada, “Bununla birlikte halen İzmir’de Agamemnon ismini taşıyan İzmir Valiliği’ne bağlı tesislerin faaliyet gösterdiği ise bilinmektedir.

Diğer taraftan tarihçesi M.Ö 1200’lü yıllara dayanan mitolojik hikayeler üzerinden komplo teorileri üretmenin komikliğini ise kamuoyunun takdirine bırakmanın en doğrusu olacağı kanaatindeyiz” ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kaybettikleri siyasi mevziyi yalanla, iftirayla yeniden kazanabileceklerini sananlar yanılıyor. Yalanınız batsın. Biz bu yola çıktığımızda milyonlarca insanımızla kardeşlik köprüleri kurduk. İzmir’i kötülüğün siyasetine teslim etmeyeceğiz” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.