DOLAR 16,4032 1.89%
EURO 17,5183 1.17%
ALTIN 974,500,87
BITCOIN 4876754,58%
Ankara
21°

AZ BULUTLU

Afgan lider Gülbettin Hikmetyar, Taliban’ın Kuracağı Yönetimde Yer Almasa Dahi Hükümete Destek Verecek
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Afgan lider Gülbettin Hikmetyar, Taliban’ın Kuracağı Yönetimde Yer Almasa Dahi Hükümete Destek Verecek

Afgan lider Gülbettin Hikmetyar, Taliban’ın Kuracağı Yönetimde Yer Almasa Dahi Hükümete Destek Verecek

ABONE OL
31 Ağustos 2021 21:55
Afgan lider Gülbettin Hikmetyar, Taliban’ın Kuracağı Yönetimde Yer Almasa Dahi Hükümete Destek Verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Afganistan’ın en güçlü siyasi gruplarından Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbettin Hikmetyar, Taliban tarafından kurulacak hükümette ortak olarak yer alma ısrarları olmadığını ancak hükümetin göreve başlamasına önkoşulsuz destek vereceklerini söyledi.

Hikmetyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afganistan’daki son durumu değerlendirdi.

Hafta sonuna kadar yeni yönetim yapısını ilan etmesi beklenen Taliban’a ne şekilde destek verebileceği sorusuna Hikmetyar, yönetimin başarılı olabilmesi için ehil kişilere görev verilmesi gerektiğini söyledi.
Hikmetyar, “Hükümete ortak olmak için ehil kişilere görev verilmesi dışında bizim herhangi bir şartımız yok” dedi.
Mutlak surette hükümette yer alma hedefleri olmadığını belirten Hikmetyar, “(Taliban tarafından) Yeni kurulacak hükümette ortak olmak için çok da istekli değiliz. Taliban ne şekilde hükümet kurarsa kayıtsız ve şartsız onu destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Hikmetyar, koalisyon hükümetlerinin yararına inanmadıklarını çünkü hep başarısız olduklarını savunarak, “Taliban ile kardeşiz ve aramızda fikir birliği bulunuyor” dedi.

– Türkiye ile Afganistan ilişkileri

Gülbettin Hikmetyar, “Türkiye, Afganistan’ın en iyi dostlarından biridir. Türkiye hep Afgan halkının yanında oldu ve her alanda destekledi. Tarihi geçmişe ve düşünce birliğine bakıldığında Afgan ve Türk halklarının arasında güven ve kardeşlik ilişkisinin olduğunu görmek mümkün.” diye konuştu.
“Afganistan’da bir Peştu milliyetçiliği gündemi var mıdır? Peştuluk Afganistan için ne ifade ediyor?” sorusuna Hikmetyar, “milliyetçilik ve ayrımcılığın İslam’da yerinin olmadığını” ve yeni hükümette de “milliyetçiliğin yer bulamayacağı” yanıtını verdi.
Hikmetyar, dünyanın Afganistan’da yeni yönetimin kurulmasına izin vermemesi ve kendilerine yakın bir yönetimi işbaşına getirmeye çalışmaları durumunda bunun sonucunun savaşa kadar uzanabileceğini savundu.
“Artık Afganların iradesine saygı duyulmasını istiyoruz” diyen Hikmetyar, Afganların isteğine uygun bir hükümet kurulması halinde pek çok ülkenin bunu tanıyacağını öne sürdü.
– DEAŞ’ın Afganistan’daki varlığı
Gülbettin Hikmetyar, “DEAŞ’ın Afganistan için ne denli büyük bir tehlike arz ettiği” sorusuna, “DEAŞ’ı büyük gösterdiler, propaganda yapıldı, büyük bir tehlike olarak gösterildi. Düşünce ve görüş açısından DEAŞ’ın Afganistan’da büyük bir alanı bulunmuyor ve (artık) tehdit de oluşturmuyor.” yanıtını verdi.
“Afganistan’da yabancı savaşçılar konusu sorun haline gelebilir mi?” sorusunu da Hikmetyar, “Afganistan’daki El Kaide ve diğer yabancı savaşçılar hakkında da yalan propagandalar yapıldı. Onların sayısı geçmişte de çok azdı ve bugün daha da az. Asla onları bir tehdit olarak saymak mümkün değildir.” şeklinde cevapladı.
– Hikmetyar kimdir ?
Hikmetyar, 1977’de Hizbi-i İslami örgütünü kurdu ve Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgaline direnen isimlerden biri olarak öne çıktı.
İşgalin bitmesinin ardından başlayan iç savaş döneminde kısa süre başbakanlık yaptı. İç savaş esnasında sivillere yönelik bazı suçlarla itham edildi. Peştu kökenli olan Hikmetyar, 1996’da Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesi üzerine buradan ayrıldı.
Hikmetyar, 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra Afganistan’ı işgal eden ABD ordusuna karşı direniş faaliyetleri yürüttü ve ABD’nin başına ödül koyduğu isimler arasında yer aldı. 2017’de Afganistan’da iç uzlaşı için yönetimin çıkardığı yasayla Kabil’e dönen Hikmetyar’ın ismi Birleşmiş Milletler yaptırım listesinden çıkartıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.