DOLAR 13,4331-0.64%
EURO 15,3648-0.5%
STERLIN 18,3939-0.88%
ALTIN 786,75-0,36
BIST %
BITCOIN 564039-3,25%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD’den Dedeağaç Limanı’na şimdiye kadarki en büyük askeri sevkiyat!

ABD’den Dedeağaç Limanı’na şimdiye kadarki en büyük askeri sevkiyat!

ABONE OL
29 Kasım 2021 09:31
ABD’den Dedeağaç Limanı’na şimdiye kadarki en büyük askeri sevkiyat!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye sınırına çok yakın bir bölge olan Dedeağaç’ta ABD varlığı her geçen gün daha da artıyor. ABD’ye ait ARC Independence adlı askeri nakil gemisi taşıdığı çok sayıda helikopter ve askeri araçla Dedeağaç’a geldi.

Askeri donanım taşıyan devasa ABD Roll-on, Roll-off Carrier ARC Independence, Pazar günü Yunanistan’ın Dedeağaç kentine demirledi.

Taşıyıcı, yaklaşmakta olan NATO tatbikatı Atlantic Resolve’ye katılacak helikopterleri ve askeri araçları transfer ediyor. Taşıyıcı 2007 yılında Güney Kore’de inşa edildi ve şu anda ABD bayrağı altında seyrediyor. Eskiden “Faust, Faust” olarak da bilinen gros tonajı 72118 tondur.

Önümüzdeki birkaç gün içinde, askeri tatbikata hazırlık olarak Dedeağaç’ta daha fazla ABD nakliye gemisinin gelmesi bekleniyor.

Çok sayıda helikopter, insansız hava aracı (İHA), tank, top ve topun , eşi benzeri görülmemiş kapsamlı bir askeri sevkiyatın parçası olarak Türkiye sınırına yakın Yunanistan limanına ulaşması bekleniyor.

2014 yılında başlayan Atlantic Resolve Operasyonu, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına tepki olarak gerçekleşti. ABD, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) doğu kanadındaki caydırıcı duruşunu güçlendirmek için, bölgedeki hava, kara ve deniz varlığının artırılması ve önceden planlanmış tatbikatların güçlendirilmesi de dahil olmak üzere birkaç acil adım attı.

ABD’den Dedeağaç Limanı’na şimdiye kadarki en büyük askeri çıkarma

 

“Dedeağaç ABD İçin Önemli”

Dedeağaç, Balkanlar ve Doğu Avrupa’daki Amerikan ve NATO askeri operasyonlarının merkezi haline geldi. Amerika’nın Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt geçtiğimiz günlerde Dedeağaç limanının ABD için stratejik önem kazandığını söyledi. Pyatt “2016’da Yunanistan’a geldiğimde biraz unutulmuş gibi görünen bir bölgeydi burası. Bu artık geçerli değil. Sadece son derece önemli olan askeri işbirliği ve güvenlik açısından değil, aynı zamanda örneğin enerji alanında FSRU, doğal gaz santrali, IGB ve TAP boru hatları ile kurduğumuz ortaklıklardan gurur duyuyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.