DOLAR 13,66751.28%
EURO 15,54872.04%
STERLIN 18,12711.24%
ALTIN 784,271,30
BIST 2.004,551,19%
BITCOIN 6958190,20%
Ankara

AÇIK

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

78 Yaşındaki Kadın Haricinde İki Kadına Daha Tecavüz Etmiş

78 Yaşındaki Kadın Haricinde İki Kadına Daha Tecavüz Etmiş

ABONE OL
26 Haziran 2021 16:48
78 Yaşındaki Kadın Haricinde İki Kadına Daha Tecavüz Etmiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Reyhanlı’da 78 yaşındaki kadına tecavüz eden zanlının, eşiyle de tecavüz sonucu evlenerek ceza almaktan kurtulduğu ve 3 ay önce başka bir kadına daha tecavüz ettiği belirtildi.

Artı Gerçek’ten Ayşegül Başar’ın haberine göre, Reyhanlı CHP Kadın Kolları Başkanı Elif Ateşoğlu, Mustafa Yaşatır’ın kendi eşine de tecavüz ettiğini ve evlendikten sonra ceza almaktan kurtulduğunu söyledi. Bu konuda hem hukuki anlamda hem de toplumsal anlamda uzun yıllar mücadele ettiklerinin altına çizen Ateşoğlu, iktidarın bu gibi suçlarda herhangi bir ceza uygulamamasının ve evlilikle sonuçlanan tecavüz olaylarında cezanın affedilmesinin suça teşvik ettiğini söyledi.

Reyhanlı Çerkes Derneği Adığe Khase Başkanı Uğur Pihava ise olayın gündem olmasından sonra Mustafa Yaşatır’ın üç ay önce bir başka kadına daha tecavüz ettiğinin ancak üstünün kapatıldığının bilgisini aldıklarını aktardı.

Konuya ilişkin Artı Gerçek’e konuşan CHP Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Avukat Suzan Şahin,
“Biz Türkiye’de kadına yönelik şiddette topyekun bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var, olduğunu defalarca söyledik. Aileden başlayarak tüm toplumsal kurumlarda rehabilite süreçlerinin uygulanması gerektiğini, en başta da bunun mücadelesini vermesi gereken bakanlıklarda ciddi bir politika değişikliğine gidilmesi gerektiğini her defasında söyledik.

Yaşanılan tüm bu canice olayların, şiddetin sorumlusu iktidardır. Çünkü güvenliğimiz onlara emanet ve bu yaşanılan şiddet politik bir şiddet. Bu insanlar hapse bile girmiyor, girseler bile rehabilite süreçleri tamamlanmadan elini kolunu sallaya sallaya aynı saldırgan eğilimi ile toplumun içine geri gönderiliyor. Bu politik bir durum ve güçlü ve kararlı bir duruşa ihtiyaç var.

Şiddet her yıl artarak devam ediyor ve her 4 kadından birisi kendini güvende hissetmiyor. Tüm bu yaşadığımız üzücü olayların, güvensiz ortamın sebebinin iktidarın cezasızlık politikası, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamak bir tarafa çekilme kararı alması gibi politikaların olduğu çok açıktır. Şiddeti önlemek yerine ‘-mış’ gibi yapmayı adet edinen tavır sürdürdükleri için TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildik. Biz iktidarın sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz ve benzer bir olay daya yaşamamak için bu yanlış politikadan vazgeçilmesi ve failin değil kadını koruyan yasaları hayata geçirmesi çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.