DOLAR 17,9620 0.23%
EURO 18,2930 0.19%
ALTIN 1.018,54-0,32
BITCOIN 420284-2,16%
Ankara
28°

AÇIK

Toplu Taşımada Kadın Sürücü Sayısı Artıyor

Toplu Taşımada Kadın Sürücü Sayısı Artıyor

ABONE OL
2 Ekim 2021 12:46
Toplu Taşımada Kadın Sürücü Sayısı Artıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da kent içi toplu taşımada kadın otobüs sürücüsü sayısı artıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye toplu taşıma şirketi EGO bünyesinde geçen yıl çalışmaya başlayan 10 kadın sürücünün ardından bu yıl da 15 kadın sürücü işe alınacak.

İlk aşamada sözlü sınavdan geçen kadın sürücü adayları, manevra ve sürüş teknikleri konusunda yapılan uygulamalı sınavda ter döktü. EGO Komisyonu tarafından yapılacak değerlendirme sonucu sınavda başarılı olan adayların ileri sürüş teknikleriyle ilgili eğitimleri ise devam edecek. Tüm sınavlarda başarılı olan adaylar arasından seçilecek 15 yeni kadın sürücü iş başı yaparak, Başkent cadde ve sokaklarında toplu taşıma araçlarını kullanmaya başlayacak.

 ”Kadının yapamayacağı iş yok”

EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, 2019 yılında yapılan sınavla 10 kadın sürücüye otobüs kaptanlığını emanet ettiklerini belirterek, şunları söyledi.

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın talebi doğrultusunda EGO Genel Müdürlüğümüzdeki kadın personel sayısını artırmayı hedefliyoruz. Kadınların yapamayacağı hiçbir iş olmadığını düşünüyoruz. 10 öncü ve cesur kadınımız şimdi Ankara’nın caddelerinde direksiyon sallıyorlar. 20 kadın şoför daha bize başvuruda bulundu. Bugün yapılan sınavla da 15 kadın sürücüyü daha filomuzda görmek istiyoruz..”

Adaylar hevesli

Sözlü ve uygulamalı sınavda ter döken sürücü adayları ise şunları söyledi:

-Çiğdem Kadakoğlu: “20 yıldır araç kullanıyorum. Büyükşehir Belediyesinin iş ilanlarını takip ediyordum. Daha önce Beypazarı-Ankara hattında özel toplu taşıma aracında çalışmıştım. Büyük araçlara karşı hevesim var.”

-Tuğba Canan Akyüz: “2013 yılından beri ağır otobüs merakım vardı ama Büyükşehir Belediyesinde şoför olma hedefim hep vardı. Kadınların başaramayacağı hiçbir şey yok. Bu mesleği de sonuna kadar dört dörtlük yapabildiğimizi herkes görecek.”

-Semra Kılınç: “Bir müddet maket uçak eğitmenliği yaptım. Uzun süredir otobüs şoförlüğüne ilgim vardı. Otobüs ehliyetimi aldıktan sonra neden şoförlük yapamayayım diye düşündüm. Kadınların her alanda gücümüzü göstereceğimize inanıyoruz.”

-Kezban Akkan: “Kadına olan ön yargıları kırmak için kadının her şeyi başarabileceğini göstermek için buradayım. Bize bu şansı tanıdıkları için teşekkür ediyorum. İşaret dili eğitmeni olduğum için otobüse binen işitme engelli vatandaşlarla da rahat iletişim kurup yardımcı olabileceğim. Gururla bu mesleği yapacağıma inanıyorum.” 

Kaynak: AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.