DOLAR 13,56100.59%
EURO 15,30010.35%
STERLIN 18,33310.61%
ALTIN 804,320,41
BIST %
BITCOIN 5117173,60%
Ankara
-4°

KAPALI

18 18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Marmara Denizi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi

Marmara Denizi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi

ABONE OL
5 Kasım 2021 16:59
Marmara Denizi “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Marmara Denizi ve adalar, Cumhurbaşkanı Kararı (CBK) ile ”Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan CBK’ya göre, Marmara Denizi kıyı kenar çizgisi esas alınarak hazırlanan sınırları kapsayan alan Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak belirlendi.

Bu kapsamda, İstanbul’un Adalar ilçesi (Prens Adaları) ile Balıkesir’in Erdek ve Marmara ilçeleri sınırlarındaki her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığınca yapılaca değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi uygulamaya konulamayacak.

İlan edilen ”özel çevre koruma bölgesinde” çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine yönelik usul ve esaslar ile bunlara ilişkin planlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca hazırlanıp, onaylanacak.  Bölgedeki faaliyetler, önlemlerin alınması, kontrolü ve takibindeki yetki de bakanlığa ait olacak.

Kararın yayımı tarihinden önceki onaylı planlar veya mevzuata uygun ruhsatlandırılmış ve inşaatı su basman seviyesinde tamamlanmış yapıların inşaatına devam edilecek. Bölgedeki her türlü atık su deşarjları, debisine bakılmaksızın deşarj standartları sağlanarak yapılacak.

Özel çevre koruma bölgesinde başka bakanlıkların yetkisindeki görev ve yetkiler kapsamındaki uygulamlara ilgili birimlerle koordine sağlanarak yürütülecek.

Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin koordinatları ”says.gov.tr” internet sitesinden görülebilecek.

Bakan Murat Kurum, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa yönelik çalışmalar kapsamında Marmara Denizi’nin “Özel Çevre Koruma Bölgesi” olarak ilan edileceğini açıklamıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.