DOLAR 17,9513 0.19%
EURO 18,2753 0.11%
ALTIN 1.024,780,29
BITCOIN 432190-0,60%
Ankara
28°

AÇIK

Ticaret Bakanı Pekcan açıkladı: Google ile işbirliği mi yapılacak?

Ticaret Bakanı Pekcan açıkladı: Google ile işbirliği mi yapılacak?

ABONE OL
24 Aralık 2020 14:17
Ticaret Bakanı Pekcan açıkladı: Google ile işbirliği mi yapılacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Google ile işbirliği konusunda, “Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Projesi ile restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için destek sunulacak” dedi.

Ticaret Bakanı Pekcan, Ticaret Bakanlığı ve Google Türkiye işbirliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen ‘Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı’ndaki konuşmasında, ekonominin bel kemiği olan ve Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek çalışmalarını etkinlikle sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.Mart ayında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi başta olmak üzere çeşitli destek mekanizmalarıyla bugüne kadar esnaf ve sanatkarlara vergi, istihdam ve finansman alanlarında önemli kolaylıklar sağlandığını belirten Pekcan, salgının ikinci dalgasının yaşandığı bu dönemde, esnaf ve sanatkarların maruz kaldığı olumsuzlukları hafifletmeye yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürdüklerini ifade etti.

Bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destekleri hayata geçirdiklerini dile getiren Pekcan, şöyle anlattı:

“Dün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlere koronavirüs salgını nedeniyle verilecek destekler hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla ekonomik açıdan en çok etkilenen esnafımızın kira ve gelir kaybı desteği alması için gerekli yasal altyapı tesis edilmiştir. Konu hakkında başvuru ve destek süreçlerinin nasıl uygulanacağını içeren tebliğimiz de bugün yayımlandı. Destekten yararlanacak ekonomik faaliyet tanımlarını tebliğimiz ile beraber faaliyet alanlarında NACE kodlarıyla birlikte Bakanlığımız web sayfasında bugün yayımlıyor olacağız.” 

Esnafın dijital dönüşümü için Google ile iş birliği

Bakan Pekcan, ‘Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar Programı’nın, Bakanlığın bu güne kadarki politika öncelikleri ve projeleriyle son derece uyumlu olduğunu dile getirerek, Bakanlık olarak bugüne kadar dijital ekonomiye adaptasyon konusunu her fırsatta vurguladıklarını ve bu alanda pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Yeni dönemde piyasaların ve ticaretin işleyişinin sağlıklı biçimde devam ettirilebilmesi için kamu ve özel sektörün dijital dönüşümünün büyük önem taşıdığını anlatan Pekcan, “İçinde bulunduğumuz dönem, dijital ekonominin, otomasyonun, büyük verinin, blok zincirin, nesnelerin internetinin, bulut bilişimin ve yapay zeka teknolojilerinin ön plana çıktığı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hemen her sektörde çok boyutlu biçimde uygulandığı ve toplumsal yaşamda köklü değişimleri beraberinde getirdiği bir dönem” diye konuştu.

Pekcan, dijital uygulamalar ve e-ticaretin gelişiminin yeni meslek ve iş alanlarının ortaya çıkmasına vesile olurken, esnaf ve sanatkarlar için de büyük fırsatlar barındırdığının altını çizdi.

Dijital uygulamalar ve e-ticaret sayesinde, esnaf ve sanatkarların, faaliyetlerini etkinleştirip yaygınlaştırabileceklerini, daha fazla kazanç sağlayabileceklerini belirten Pekcan, işletmelerin, kendi markalarını yaratabileceklerini, gerektiğinde işletmelerini ve ticari faaliyetlerini büyütebilecek ve hatta bazı durumlarda ihracatçı olabileceklerinin altını çizdi.

Pekcan, ‘Dijital Dönüşümle Fark Yaratan Esnaflar İnisiyatifi’ projelerinin de benzer hedeflerle kurgulandığını gördüklerine dikkati çekerek, şu şekilde devam etti:

“Birkaç bileşeni olan projede, esnaflarımızın kolay şekilde e-ticaret sitesi kurabilmelerini sağlayacak imkanlar yaratılacak. Projenin ilk adımında, özellikle restoran ve kafelerin dijital dönüşümü için destek ve eğitimler sunulacaktır. Google Türkiyenin öncülük ettiği ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Bakanlığımız ve TESK tarafından desteklenen bu projenin değerli çıktılar elde edeceğine inanıyorum. Başta İç Ticaret Genel Müdürlüğümüz ile Esnaf Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüz olmak üzere Bakanlığımız, projenin başarıyla tamamlanması için gerekli desteğini sunmaktadır ve sunmaya devam edecektir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.