DOLAR 17,2488 1.52%
EURO 17,5664 0.43%
ALTIN 961,54-0,12
BITCOIN 3497405,38%
Ankara
26°

AÇIK

SPK’dan Yabancı Sermaye Çekme Hamlesi. Bu da mı Başarısız olacak?

SPK’dan Yabancı Sermaye Çekme Hamlesi. Bu da mı Başarısız olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın piyasadaki dalgalanmalara karşı atılacağını duyurduğu adımlara yurtdışı yatırımcılara komisyon indirimi de eklendi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yurtdışı yatırımcılara komisyon indirimi yapılacağını duyurdu. PK'dan yapılan açıklama şöyle:

ABONE OL
10 Haziran 2022 09:19
SPK’dan Yabancı Sermaye Çekme Hamlesi. Bu da mı Başarısız olacak?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın önlemler seti kapsamında halka arzlarla ilgili yeni düzenlemeler açıkladı. SPK, yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek, şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gitti. Öte yandan SPK Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı” kurulduğunu, altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığı duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın piyasadaki dalgalanmalara karşı atılacağını duyurduğu adımlara yurtdışı yatırımcılara komisyon indirimi de eklendi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yurtdışı yatırımcılara komisyon indirimi yapılacağını duyurdu. PK’dan yapılan açıklama şöyle:

”Bugün (09.06.2022) Hazine ve Maliye Bakanlığı resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında yer alan adımlar kapsamında;
Yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek,
Şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidilmiştir.

Buna göre;

1) Halka açık olmayan şirketlerin sadece sermaye artırımı yoluyla paylarının ilk defa halka arz edilmesi işlemlerinde Kurul ücretlerinde;
a) Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az %20’sine tekabül etmesi durumunda %50 oranında indirime gidilmesine,
b) Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az %40’ına tekabül etmesi durumunda %90 oranında indirime gidilmesine,
c) Bu tür başvuruların öncelikli işlemlerden sayılarak ivedilikle sonuçlandırılmasına,

2) Yurtdışında ihraç edilecek pay dışındaki sermaye piyasası araçları ihraçlarında alınacak Kurul ücretlerinde %50 oranında indirime gidilmesine,

3) Halka açık olmayan şirketlerin yurtdışında paylarının ihraç edilmesi işlemlerinde Kurul ücreti alınmamasına karar verilmiştir.”

BORSA İSTANBUL’DA EMTİA PAZARI KURULDU

SPK’dan yapılan bir diğer açıklamada da Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı” kurulduğu, altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre Emtia Borsası ile emtia yatırımı yapmak için yurt dışına gitmek zorunda kalan yatırımcının, işlemlerini yurt içinde yapabilmesi sağlanmış olacak. Bu pazar sayesinde yurt içinde ihracı yapılmış altın sertifikaları alınabileceği gibi demir, çelik, gümüş, bakır vb emtialarının ihracı halinde işlem görmesi için altyapı oluşturuldu.

Yurt dışı borsalarda halka arz için başvuran şirketler bu işlem için SPK ya ihraç ücreti ödemek zorunda idiler. Alınan karar ile bu şirketler bahsi geçen ücreti ödeme yükümlülüğünden kurtularak, şirketlerini büyütmek için yurt dışında elde ettikleri halka arz kaynaklarını şirketlerine aktarmada kolaylık yaşayacak.

KAYI ÜCRETİNDE YÜZDE 90 İNDİRİM

SPK’nın almış olduğu diğer kararla, yurt içinde halka arz olacak şirketler, yabancı yatırımcıdan kaynak sağlarlarsa, sağladıkları kaynak büyüklüğüne göre SPK ya ödeyecekleri kayıt ücretinde yüzde 90’a varan indirim sağlayacak. Sağlanan bu kaynakla şirketler yurt dışı roadshow ve benzeri tanıtım faaliyetlerini finanse edebileceklerdir.

Kararda yer alan başka bir unsur ile, şirketlerin SPK hükümlerine göre, yurt dışından sağlayacakları kaynaklar için çıkarmış oldukları borçlanma senetleri ve benzer sermaye piyasası araçları için SPK’ya ödenen ücretlerinde yarı yarıya indirim sağlandı.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.