DOLAR 17,9523 0.21%
EURO 18,3138 0.33%
ALTIN 1.021,20-0,06
BITCOIN 422918-0,87%
Ankara
31°

AZ BULUTLU

Sabancı Holding, Sigara Piyasasından Çekiliyor

Sabancı Holding, Sigara Piyasasından Çekiliyor

ABONE OL
6 Ekim 2021 20:00
Sabancı Holding, Sigara Piyasasından Çekiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş., PHILSA ve PMSA’daki hisselerinin tamamının, Philip Morris Products S.A.’ya (PM) 2 milyar 887 milyon lira bedelle devri için Rekabet Kurumu’na müracaat etti.

Sabancı Holding’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Sabancı Holding ile ile Philip Morris Products S.A.’nın (PM), Şirkete ait “Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PHILSA) sermayesinin yüzde 25’ini temsil eden 750 bin lira nominal değerli paylar” ile “Philip Morrissa Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. (PMSA) sermayesinin yüzde 24,75’ini temsil eden 173 bin 250 lira nominal değerli paylar”ın tamamının, 2 milyar 887 milyon lira  bedelle, PM’ye veya iştiraklerine devrinin gerçekleştirilebilmesi amacıyla, Rekabet Kurumu’na müracaat etmeye karar verildiğini bildirdi.

“Pay devirlerinin yılın son çeyreğinde tamamlanması hedeflenmekte”

Açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Rekabet Kurulu’nun işleme onay vermesi ve diğer koşulların yerine getirilmesi şartıyla, Şirketimiz ve PM arasında bir pay alım-satım sözleşmesi imzalanacak ve kapanış işlemleri gerçekleştirilecektir. Planlanan kapanış işlemleri tahtında, Şirketimize ait PHILSA ve PMSA payları PM’ye ve/veya iştiraklerine devredilecek ve kapanış tarihindeki düzeltmeler sonrası devir bedeli aynı gün Şirketimizce tahsil edilecektir.  Öte yandan, 2021 mali yılının sona ermesini takiben, devir bedeli önceden belirlenmiş birtakım düzeltmelere daha tabi tutulacak olup nihai devir bedeli kesinleştiğinde kamuya duyurulacaktır.

Bu çerçevede, işleme ilişkin gerekli izin ve onayların alınmasını teminen 06.10.2021 tarihinde Rekabet Kurumu başvurusu gerçekleştirilmiştir. Gerekli koşulların sağlanması ve ilgili izin ve onayların alınması şartıyla, Şirketimiz ile PM arasında pay alım-satım sözleşmesinin imzalanması ve pay devirlerinin 2021 yılının son çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.