DOLAR 16,3785 1.87%
EURO 17,4774 0.97%
ALTIN 971,830,60
BITCOIN 4850202,46%
Ankara
21°

AZ BULUTLU

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu hesapladı!

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu hesapladı!

ABONE OL
21 Kasım 2021 14:21
Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu hesapladı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de, sık sık Atatürk’ün sözlerini paylaşmasıyla tanınan dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye’nin enflasyonunu açıkladı. Hanke, “Bu durum, ‘Başkan’ Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazladır” dedi.

Twitter hesabından sık sık Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini paylaşmasıyla Türk sosyal medya kullanıcılarının da tanıdığı ve yakından takip ettiği, Johns Hopkins Üniversitesi’nden ekonomist Prof. Steve Hanke, sosyal medya hesabından Türkiye enflasyonu hakkındaki araştırmasını yayımladı.

Hanke’in araştırmasına göre; Türkiye’deki enflasyon, açıklanan resmi verilerin 3 katı. “Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB’nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse 3 katı” diyen Steve Hanke, “Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazladır” ifadelerini kullandı.

Hanke, sosyal medyadan paylaştığı grafiğe şu notu ekledi:

“TCMB, Türkiye’nin resmi ekim ayı enflasyonunu yüzde 19,89 olarak açıkladı. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Yüksek frekanslı verileri ve PPP ilkelerini (Kamu özel işbirliği modeli) kullandığımda Türkiye’nin enflasyonunu yüzde 58,75 olarak ölçüyorum, bu [TCMB’nin açıkladığı] sahte resmi oranın neredeyse 3 katı. Bu durum, başkan Erdoğan ve TCMB’nin gündelik sahtekarlığından daha fazlası.”

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Türkiye'nin enflasyonunu hesapladı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.