DOLAR 13,45690.09%
EURO 15,38370.19%
STERLIN 18,40590.22%
ALTIN 787,200,16
BIST %
BITCOIN 568531-2,12%
Ankara

HAFİF KAR YAĞIŞLI

06 50

İMSAK'A KALAN SÜRE

YÖK, akademik tez borsası konusunda harekete geçti!

YÖK, akademik tez borsası konusunda harekete geçti!

ABONE OL
16 Ocak 2021 10:26
YÖK, akademik tez borsası konusunda harekete geçti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, parayla tez ve ödev hazırlanması konusunda savcılığın azami dikkati göstereceğine inandıklarının altını çizdi. Prof. Saraç, “Bu kişilerin hem unvanları düşmeli hem de akademi camiasından uzaklaştırılmalılar” diye konuştu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, para karşılığı tez ve ödev hazırlayanlara karşı harekete geçtiklerini söyledi.

Hürriyet yazarı Nuran Çakmakçı’ya konuşan Prof. Saraç, “Bu konuda dikkatimizi yoğunlaştırmamız gereken husus, sadece tez hazırlatan firmalar ve tezlerini bu şekilde hazırlayanlar değil, iddia edildiği gibi akademide bu gayri kanuni işlere karışanlar varsa bunların da bir an önce temizlenmesi” dedi.

Bunlara katkı sağlayan akademisyenlerin akademi camiasında yer almamasını istediklerini belirten Saraç, haksız unvan kazanımının üzerinde ciddiyetle durulacağını söyledi.

“Buna katkı sağlayanlar tespit edildiğinde akademiden uzaklaştırılacak” bilgisini veren Saraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Akademinin namusuna uzanan bu eller kırılacak’

“Bu durum akademinin canını acıtan bir şey. Olayın savcılığa intikali bu süreçlerin başlangıcıdır. Bu internet sitelerinin çoğunun, suç duyurusunda bulunulmasının hemen akabinde kapanması, girişimimizin henüz daha ilk anda ne denli caydırıcı olduğunu gösteriyor. Yargı süreçlerine güveniyoruz.
Savcılığın azami dikkati göstereceğine inanıyoruz. Bu internet sitelerine destek verenler arasında akademisyenler var ise ve bunlar tespit edilirse bu kişilerin hem unvanları düşmeli hem de akademi camiasından uzaklaştırılmalılar.
Biz bu hususta akademi camiasının da gerekli hassasiyeti göstereceğine, gerektiğinde ve şahit oldukları durumlar söz konusu olduğunda akademinin namusuna uzanan bu elleri kırma noktasında savcılığa yardımcı olacaklarına inanıyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.