DOLAR 16,3661 0.07%
EURO 17,5827 0.03%
ALTIN 973,870,14
BITCOIN 479801-1,58%
Ankara
24°

AÇIK

Yatay Geçişte Usulsüzlük Savcılıkta

Yatay Geçişte Usulsüzlük Savcılıkta

ABONE OL
19 Mart 2021 17:51
Yatay Geçişte Usulsüzlük Savcılıkta
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversitelere yatay geçişlerde usulsüzlük yapıldığını tespit ettiklerini, üniversiteler hakkında işlem başlatıldığını ve savcılıklara suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Saraç; “Covid-19 salgınında yurt dışında okuyan Türk öğrencilerin mağdur olmaması için yatay geçişlerde ‘iyi niyetle’ bazı kolaylıklar sağladık. Amacımız, Türkiye’de eğitim-öğretimlerini sürdürmeleriydi. İyi niyetimiz, suistimal edildi. Usulsüz yatay geçişleri tespit ettik.” dedi.

YURT DIŞINA 1 GÜN BİLE GİTMEDİLER

YÖK Başkanı Saraç, özellikle Ukrayna’daki bazı üniversiteler üzerinden usulsüzlük yapıldığını, kayıt ve yurt dışından yatay geçiş için YKS başarı sırası şartı aranan, ‘tıp, eczacılık, hukuk’ gibi bölümler olduğunu ancak Dünya Üniversite Sıralamalarında yurt dışında ilk 1000’deki üniversitelerde okuyanlar için bu başarı sırası aranmadığını,  Ukrayna’da ilk 1000’de yer alan bazı üniversitelerin, başarı sıralaması şartından muaf olmak için tercih edildiği, öğrencilerin bu yolla usulsüz kayıt yaptırıldığı, kimilerinin kayıt işlemleri sonrası ilgili ülkede bir gün bile bulunmadan, Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yaptığının anlaşıldığını vurguladı.

USULSÜZLÜĞÜ BÖYLE YAPTILAR!

YÖK ayrıca KKTC’deki bazı üniversitelerdeki usulsüzlüğü de şöyle anlattı; YKS’de başarı sıralaması aranmayan programlara kayıt yaptırılıp, sonra başarı sıralaması şartı olan Türkiye’deki programlara geçiş yapıldığı Denetleme Raporlarına yansıdı. Örneğin; YKS başarı sırası 231.000 olan bir aday önce Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimine kayıt yaptırmış. Sonra, KKTC’deki bir üniversitede Hukuk Bölümü’ne yatay geçiş yapmış. Ardından da, İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinin Hukuk Bölümüne mevzuata aykırı biçimde geçmiş. Bu örnekleri çoğaltmak maalesef mümkün.”

YÖK Başkanı Saraç, “Vicdanlar zedelendi, istismar edildik, bu cezasız kalamaz. . İncelemeler sırasında eksik belgelerle yatay geçişi yapılmış öğrenciler de tespit edildi. Usulsüz yatay geçişle alınan öğrencilerin kayıt işlemlerinin iptal edilmesi’ üniversitelere bildirildi. Bazı üniversiteler hakkında işlem başlatılmış, bazı üniversitelerdeki sorumlular hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunulmuştur.” açıklaması yaptı.

NE OLMUŞTU?

YÖK geçtiğimiz Mayıs’ta üniversiteye girişte başarı sırası şartı olan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıtlamasını salgın nedeniyle kaldırıp, bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurt dışı kontenjan ayrılması imkanı tanımıştı.

 

KAYNAK: Sözcü Gazetesi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.