DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 4810571,11%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15 50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

MEB İllere Yazı Gönderdi: Kurslarda Yüz Yüze Eğitime Başlanıyor

MEB İllere Yazı Gönderdi: Kurslarda Yüz Yüze Eğitime Başlanıyor

ABONE OL
18 Mayıs 2021 12:58
MEB İllere Yazı Gönderdi: Kurslarda Yüz Yüze Eğitime Başlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü kurslarla ilgili illere yazı gönderdi. Buna göre, hayat boyu öğrenme kurumlarında verilen tüm kursların, 18 Mayıs itibariyle hafta içinde yüz yüze eğitime başlanıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ın onayıyla bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, Hayat boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü kurslara ilişkin bilgiler verildi. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının azaltılması ve salgınla mücadele kapsamında kademeli normalleşme döneminin başlatıldığı hatırlatılarak, bu kapsamda örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uzaktan veya yüz yüze yapılacak eğitim faaliyetlerinin belirlendiği ifade edildi.

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:

“Hayat boyu öğrenme kurumlarında verilen tüm kurslar, 18 Mayıs-1 Haziran 2021 arasında hafta içinde yüz yüze eğitim şeklinde devam edecek. Kurslar, 07.00 ile 21.00 saatleri arasında, günlük çalışma süresi aynı kurstan en fazla sekiz ders saati olacak şekilde uygulanacak.

Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları hafta içi ve hafta sonunda yapılabilecek. Bu kapsamdaki kursiyer, öğretmen ve eğitim çalışanlarının, salgın kısıtlamasından etkilenmemesi için gerekli kolaylık valiliklerce sağlanacak. Mesleki açık öğretim lisesi ile açık öğretim imam hatip lisesi ve olgunlaşma enstitülerinin yüz yüze alan derslerine uzaktan eğitim yöntemiyle devam edilecek.”

Gönderilen yazıda, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı 3. dönem sınavları için açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ile açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi kayıt yenileme işlemlerinin, 18 Haziran günü mesai bitimine kadar yapılacağı duyuruldu.

Olgunlaşma enstitülerinin araştırma, tasarım ve üretim, tanıtım ve pazarlama bölümlerinde görev alan öğretmenler ile projede görevli olan usta öğreticilerin, çalışmalarına kurumlarında devam edeceği belirtilen yazıda, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme Kontrol Kılavuzu’nda” belirtilen şartlara uyulacağı bildirildi.

Ehliyet kursu uygulama eğitimlerine yüz yüze, teorik bölümlerine ise uzaktan eğitim ile devam edilecek.

Öte yandan, Bakan Selçuk tarafından imzalanan Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitimle ilgili yazısı da illere gönderildi.

Buna göre, özel öğretim kurslarında 17 Mayıs-1 Haziran arasında sadece 12. sınıf ve mezun öğrenciler için yüz yüze eğitime devam edilecek. Bu süreçte, motorlu taşıt sürücüleri kursu, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ile iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlerin bireysel yapılan uygulama eğitimlerine yüz yüze, teorik bölümlerine ise uzaktan eğitim ile devam edilecek. Bu kurslara yönelik direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavları hafta sonu günlerinde yapılmaya devam edilecek. Diğer özel öğretim kurumlarında, eğitim öğretim faaliyetleri, uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.