DOLAR 16,9738 0.86%
EURO 17,5177 -0.17%
ALTIN 982,870,53
BITCOIN 3370974,54%
Ankara
22°

AÇIK

Bakan Selçuk’tan tablet ve internet açıklaması

Bakan Selçuk’tan tablet ve internet açıklaması

ABONE OL
15 Ocak 2021 18:19
Bakan Selçuk’tan tablet ve internet açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bugün, 5’inci faz dağıtımla 359 bin 120 öğrencimiz, aylık 25 GB internet paketi olan tabletlerine kavuştu” dedi.

Bakan Selçuk, Twitter hesabından öğrencilere ücretsiz 500 bin tablet bilgisayar dağıtımı ile ilgili açıklamada bulundu. Bilgisayar dağıtımında 5’inci fazın başladığını duyuran Bakan Selçuk, “Uzaktan eğitim sürecinde dünyaya örnek olan EBA TV kanallarımız, portalımız ve destek noktalarımızla ‘fırsat adaleti’ parolasıyla yola çıktık. Bugün, 5’inci faz dağıtımla 359 bin 120 öğrencimiz, aylık 25 GB internet paketi olan tabletlerine kavuştu. İyi dersler çocuklarım” paylaşımını yaptı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz gereksinimi olan öğrenciler için yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatiflerin de katkısıyla gerçekleşen 150 bin cihazlık desteğe ilave olarak bakanlık tarafından tedarik edilen 500 bin tablet bilgisayarın sevkiyat ve dağıtım sürecinde 5’inci fazın bugün başladığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Bakan Selçuk’un tabletlerin gönderildiği 29 ilin yöneticisiyle video konferans yöntemi ile yaptığı toplantıda, uzaktan eğitime destek sürecinde sahadaki çalışmaların değerlendirdiği de kaydedildi. Türkiye’nin uzaktan eğitim sürecinde dünyaya örnek olacak erişim alternatifleri sunduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, “Tam zamanlı yayın yapan 3 ayrı televizyon kanalımız, internet üzerinden günlük 3 milyon canlı ders, EBA internet portalı, EBA Destek Noktaları ve EBA Mobil Destek Araçları ile ülkemizin en ücra köşesine kadar ulaşıyoruz. Bu ay sonunda, 500 bin tabletin tamamını öğrencilerimize ulaştırmış olacağız. Cihaz ve erişim desteklerimize, paydaşlarımızla iş birliğiyle devam edeceğiz” diye konuştu.

OCAK SONUNA KADAR 500 BİN TABLET DAĞITIMI TAMAMLANACAK

5’inci fazla birlikte 500 bin tabletten 359 bin 120 adedi sahiplerine ulaşmış olacak. Haftalık gerçekleştirilecek gönderimlerle ay sonuna kadar 500 bin tabletin dağıtımı tamamlanacak. Tablet bilgisayarların, alenin gelir durumu, okul çağındaki kardeş sayısı, özel eğitim gereksinimi, öğrencinin akademik başarısı gibi kriterler doğrultusunda resmî verilere dayalı olarak uygulanan dağıtım stratejisi çerçevesinde ‘eğitimde fırsat adaleti’ hassasiyetiyle öğrencilere ulaştırıldığı ifade edildi. Tablet bilgisayarlarda öğrencilerin canlı ders ve EBA platformundan faydalanmaları için ihtiyaç duyacakları aylık 25 GB kapasiteli GSM internet hizmeti de bulunuyor.

KAYNAK: DHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.