DOLAR 17,9568 0.22%
EURO 18,3278 0.42%
ALTIN 1.019,34-0,24
BITCOIN 422587-1,44%
Ankara
31°

AZ BULUTLU

Bakan Selçuk: Çanakkale Eğitimde Tokyo, Paris, New York İle Yarışacak

Bakan Selçuk: Çanakkale Eğitimde Tokyo, Paris, New York İle Yarışacak

ABONE OL
4 Haziran 2021 16:14
Bakan Selçuk: Çanakkale Eğitimde Tokyo, Paris, New York İle Yarışacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Çanakkale’de, Esenler Mahallesi’ndeki Tasarım Beceri Atölyesi (TBA) Merkezi’nin açılışı ve ilçelerdeki okulların temel atma törenine katıldı. Bakan Selçuk, eğitim haritasının oldukça iyi bir yerde olduğunu belirterek “Çanakkale kendisiyle ya da yakınındaki şehirlerle yarışmayacak. Çanakkale Tokyo ile Paris ile, New Jersey, New York ile yarışacak”  dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı konuşmada, “Bizim bu salgın dönemi süreci içerisinde uzaktan eğitimi fırsat eşitliğinin de ötesine taşıyarak bir fırsat adaleti kavramıyla hareket etmemizin bir nedeni var. Çünkü herkese eşit davrandığımızda herkesi aynı adaleti sağlamış olmuyoruz. O yüzden fırsat adaleti diyoruz. Ve çocuklarımızın ihtiyaçlarını bireysel olarak sağlamaya da gayret ediyoruz” dedi.

Buradaki tüm yatırımların ümit verici, olduğunu ifade eden Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti:

“Eğitimin temel ölçütleri arasından bakıldığında Çanakkale’nin eğitim haritası oldukça iyi bir yerde ve çok daha iyi bir yere gelecek. Çünkü Çanakkale kendisiyle ya da yakınındaki şehirlerle yarışmayacak. Çanakkale Tokyo ile Paris ile New Jersey, New York ile yarışacak. Baktığımızda meselenin evrensel bir mesele olduğu, meselenin milli bir mesele olduğu, milli ve evrensel arasındaki dengeyi koruma meselesi olduğu daha çok net olarak karşımızda.

Buradaki açılışı yapılacak olan atölyeyi çok önemsiyorum. Atölyeleri önemsiyorum. Çünkü atölyeler bir çocuğun yaşam becerisi üzerinden hayatı okuması, hayatın provasını yapması için çok özel yerler ve meslek bilincinin gelişebilmesi hangi becerilere sahip olduğunu kavraması, neleri yapabildiğinin, neleri yapamadığını anlaması bakımından çocuklar için müthiş bir laboratuvar. Ve atölyeler eğer on binlerce, yüz binlerce olursa ki Çanakkale’de de sayısının arttığını görmek beni çok mutlu ediyor. İnşallah çok daha büyük atılımlarla bu atölyelerin sayısını çok yukarı sayılara hep beraber çıkaracağız.

Bu atölyelerin sayısı arttığında o zaman emin olun çocukların yüzü daha çok gülecek, daha çok gülümseyecekler. Hayat başarıları yükselecek. Hayattaki pratikleri yükselecek. Öğretmen arkadaşlar burada sertifikalar alacaklar. Buralarda dersler verecekler. Ve böylece sadece kağıt, kalem üzerinden bir öğretim çalışması yerine hayat pratiği üzerinden bir eğitim anlayışı doğru da evrilmiş olacağız” dedi. “OECD, Google, UNESCO verilerine göre başarılıyız”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.