DOLAR 16,7326 -0.14%
EURO 17,5340 0.14%
ALTIN 971,97-0,40
BITCOIN 3221380,16%
Ankara
24°

AÇIK

Türkiye Mali Eylem Görev Gücünün gri listesine girdi

Türkiye Mali Eylem Görev Gücünün gri listesine girdi

ABONE OL
21 Ekim 2021 19:44
Türkiye Mali Eylem Görev Gücünün gri listesine girdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için gri listeye girdiği açıklandı

Karar, Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiriyor.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu.

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan ve OECD’ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) bağlı kurum, bu hafta düzenlenen Genel Kurul’da alınan kararları bugün bir basın toplantısıyla duyurdu.

En son 2019’da yapılan değerlendirmede bu alanlarda bazı eksiklerinin olduğu vurgulanan Türkiye, yakından takip edileceği anlamına gelen gri listeye girdi.

Financial Times gazetesi, daha önce iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Mali Eylem Görev Gücü’nün Türkiye’yi gri listeye almaya hazırlandığını aktarmış, bu kararın Türkiye’nin halihazırda zor olan yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacağı yorumuna yer vermişti.

Gri listede yer alan 22 ülke arasında Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen de yer alıyor.

Türkiye, bu karardan sonra, FATF’ın Uluslararası İşbirliği İnceleme Grubu tarafından izlemeye alınacak.

FATF’ın incelemeleri sonunda Botswana ve Mauritis listeden çıkarıldı. Ürdün, Mali ve Türkiye ise gri listeye alındı.

İzlemeye alınan ülkelerin sayısının artırıldığını belirten FATF Başkanı Marcus Pleyer, Pandora belgelerinde de kara para aklamaya ilişkin bilgilerin yer aldığı, bununla sıkı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Kara propaganda ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye’nin ilerleme kaydettiğini belirten Pleyer, ancak hala ciddi sorunların bulunduğunu bildirdi. Pleyer, Türkiye’nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda “yeterince çaba göstermeyen” ülkelerin bulunduğu listeyi “gri liste” olarak nitelendiriyor.

Kaynak: AjanBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.