DOLAR 13,4603-0.36%
EURO 15,2429-0.46%
STERLIN 18,1359-0.53%
ALTIN 796,92-0,42
BIST %
BITCOIN 4845302,17%
Ankara
-5°

KAPALI

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

The New York Times’tan Rus birliklerinin Ukrayna sınırına konuşlandırıldığına dair uydu görüntüsü
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • The New York Times’tan Rus birliklerinin Ukrayna sınırına konuşlandırıldığına dair uydu görüntüsü

The New York Times’tan Rus birliklerinin Ukrayna sınırına konuşlandırıldığına dair uydu görüntüsü

ABONE OL
7 Aralık 2021 12:31
The New York Times’tan Rus birliklerinin Ukrayna sınırına konuşlandırıldığına dair uydu görüntüsü
1

BEĞENDİM

ABONE OL

The New York Times’ın Amerikan baskısı, Rus birliklerinin Ukrayna sınırına konuşlandırıldığı iddiasına ilişkin başka bir uydu görüntüsü yayınladı.

Daha önce de kaynaklar, Rus ordusunun Ukrayna sınırlarına yakın yerleşimine göre 115.000 asker, 40 tabur taktik grubu, 1200 tank, 2900 zırhlı araç, 1600 topçu sistemi, 28 füze kompleksi, 330 uçak, 240 helikopter, 75 gemi, 6 denizaltı bulunduğunu ileri sürmüştü.

ABD Dışişleri bakanı Antony Blinken Letonya’daki Kuzey Atlantik Antlaşması İttifakı toplantısının sonunda yaptığı konuşmada “Başkan Putin’in Ukrayna’yı işgal etme kararı alıp almadığını bilmiyoruz. Karar vermesi durumunda, bunu yapma kapasitesini kısa sürede devreye soktuğunu biliyoruz. Bu yüzden niyet ve zamanlama konusundaki belirsizliğe rağmen, Rusya’nın rotayı tersine çevirmesini sağlamak için çalışırken tüm beklenmedik durumlara hazırlanmalıyız” ifadelerini kullanmıştı.

Blinken, “Bu oyun kitabını daha önce Rusya’nın Ukrayna’yı en son işgal ettiği 2014’te gördük, şimdi de sınıra yakın muharebe kuvvetlerini önemli ölçüde artırdılar. O zaman şimdi olduğu gibi, Ukrayna’nın önceden planlanmış askeri harekatı haklı çıkaran, saldırgan olduğuna dair dezenformasyonu yoğunlaştırdılar. Kremlin’e, geçmişte kullanmaktan kaçındığımız bir dizi yüksek etkili ekonomik önlem de dahil olmak üzere kararlı bir şekilde yanıt vereceğimizi açıkça belirttik” demişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’te CNN’den Jim Sciutto ile yaptığı röportajda, ittifakın “çok çeşitli seçenekleri olduğunu: ekonomik yaptırımlar, mali yaptırımlar, siyasi kısıtlamalar” olduğunu söylemişti.

Stoltenberg CNN’e, Rusya’nın Ukrayna’yı ilk işgalinden sonra NATO’nun savunmasını “ittifağın doğu kısmında, Baltık ülkelerinde, Letonya’da ve aynı zamanda Karadeniz bölgesinde savaşa hazır savaş gruplarıyla” artırdığını belirtti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde askeri seçeneklerin masada olup olmayacağı sorulduğunda, Stoltenberg, Ukrayna’nın NATO üyesi olmadığını ve bu nedenle birbirlerine karşı taahhütte bulunma taahhüdü olan NATO üyeleriyle aynı güvenlik garantilerine sahip olmadığını açıkladı. Ancak Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’ya NATO üyeliğini sürdüremeyeceklerini söyleme hakkına sahip olmadığını söyleyerek Ukrayna’nın NATO üyesi olma olasılığını masada bıraktı. Stoltenberg, “30 müttefik, Ukrayna’nın NATO standartlarını karşıladığı konusunda hemfikir olduğunda Ukrayna NATO üyesi olacak” dedi. Ancak buna Rusya’nın değil, 30 müttefikin karar vermesi gerekiyor” dedi.

ABD’li yetkililer şu anda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya bir işgal başlatmaktan caydırmak amacıyla Rusya’ya yönelik geniş bir yaptırımlar dizisi üzerinde çalışıyorlar. Bunlar arasında Putin’in yakın çevresine ve Rus enerji üreticilerine karşı yeni eylemler ve potansiyel bir “nükleer seçenek” – Rusya’yı dünya çapında bankalar tarafından kullanılan SWIFT uluslararası ödeme sisteminden ayırmak yer alıyor. Yetkililer, yeni yaptırımların uygulanıp uygulanmayacağı ve ne zaman uygulanacağı konusunda nihai kararların verilmediğini ve Biden yönetiminin şu anda koordinasyon eylemi umuduyla çoğu Rusya ile daha yakın ekonomik ilişkileri olan Avrupalı ortaklarla görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Bir harita ve yazı görseli olabilir

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.