DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5131062,71%
Ankara
-2°

KAPALI

15 59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tahran ve Bakü Yeni İşbirliği Belgeleri İmzalayacak

Tahran ve Bakü Yeni İşbirliği Belgeleri İmzalayacak

ABONE OL
29 Kasım 2021 12:03
Tahran ve Bakü Yeni İşbirliği Belgeleri İmzalayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran Petrol Bakanı Javad Owji ve Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, yakın gelecekte petrol ve gaz sektöründe Tahran-Bakü işbirliğine ilişkin yeni belgelerin imzalanacağını duyurdu.

Javad Owji 21 Kasım Pazar günü Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile görüşmesinin ardından gazetecilere şunları söyledi: “Azerbaycan heyetiyle yapıcı bir görüşme yapıldı ve iyi anlaşmalara varıldı.”

İran’ın devasa petrol ve gaz rezervlerine sahip olduğunun altını çizerek, bu kapasite göz önüne alındığında İran ve Azerbaycan’ın birbirleriyle iyi bir işbirliğine girebileceğini belirterek, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin de petrol ve gaz sektöründe iyi bir kapasiteye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Petrol Bakanı, bugünkü görüşmede Türkmenistan gibi komşu ülkelerden Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gaz takası konusunda, Azerbaycan Cumhuriyeti ile iyi bir anlaşmaya varıldığını belirterek, “Nahçıvan’a gaz kontratında iyi anlaşmalara varıldı.” ifadelerini kullandı.

Owji, Azerbaycan heyetiyle yürütülen müzakerelerin bir diğer odak noktasının Hazar Denizi’ndeki petrol ve gaz sahalarının geliştirilmesi olduğunu kaydederek, “Bu konuda ilk görüşmeler yapıldı ve iki ülkenin uzman heyetleri müzakere ediyor” dedi.

Önümüzdeki haftalarda Azerbaycan ile petrol, gaz ve Hazar petrol ve gaz sahalarının geliştirilmesi alanında iyi anlaşmalar imzalanacağını umduğunu ifade etti.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı basına yaptığı açıklamada, “Azerbaycan Cumhuriyeti ve İran dost ve komşu ülkelerdir ve iki ülke halkları arasında tarihi bir bağ vardır” dedi.

İran ve Azerbaycan arasında başta enerji olmak üzere her alanda başarılı bir işbirliğinin olduğunu söyleyen Bakan, “İran ile Azerbaycan arasında petrol ve gaz sektöründeki işbirliği verimli geçti.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, İran Petrol Bakanı ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasında enerji sektöründe işbirliğini genişletme yollarının ele alındığını belirterek, “İran ve Azerbaycan, İran’da bir dizi yeni projeyi görüştü. Bu konuda yeni belgeler imzalanacak.” dedi.

Mustafaev, İran’da bir grup Azerbaycanlı uzmanın bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu grup İran ile Azerbaycan arasındaki görüşmelerin detaylarını görüşecek” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.