DOLAR 13,4448-0.47%
EURO 15,2846-0.28%
STERLIN 18,2080-0.3%
ALTIN 797,65-0,33
BIST %
BITCOIN 4953761,54%
Ankara
-4°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rusya, Ukrayna’yı İşgal Ederse…

Rusya, Ukrayna’yı İşgal Ederse…

ABONE OL
9 Aralık 2021 11:51
Rusya, Ukrayna’yı İşgal Ederse…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çarşamba günü Beyaz Saray’ın dışında gazetecilere konuşan Biden, önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı video konferansla ilgili birkaç soruyu yanıtladı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Putin’i benzeri görülmemiş ekonomik sonuçlar konusunda uyardığını söyledi. ABD’li lider ayrıca, “Rusya’nın NATO’ya ilişkin endişelerinin geleceğini tartışmak” için Cuma gününe kadar bir NATO-Rusya toplantısını duyurmayı ve “ülke boyunca sıcaklığın düşürülmesiyle ilgili herhangi bir şey yapılıp yapılamayacağını görmek ” umduğunu söyledi. Görüşme sırasında Putin, Rusya’nın NATO’nun doğuya doğru genişlemeyeceği veya Rusya’yı çevreleyen ülkelerde saldırı silahları konuşlandırmayacağı konusunda sağlam yasal garantiler istediğini söyledi. Beyaz Saray, Biden’ın böyle bir garanti vermediğini söyledi. Ancak Kremlin dış politika danışmanı Yury Ushakov daha sonra gazetecilere verdiği demeçte, Biden’ın bu konuda diğer NATO liderleriyle konuşmaya söz verdiğini söyledi.  Öte yandan Rusya Federasyonu ve Ukrayna çevresindeki durumu Bükreş Dokuzunun liderleriyle görüşeceği belirtildi.

Rusya, Ukrayna’yı İşgal Ederse ABD Ordusu Nasıl Harekete Geçebilir?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik yeni bir işgal başlatıp başlatmayacağı kesin olmasa da, bir saldırı olursa NATO topraklarında bir tür müttefik askeri tepkisi olacağı netleşti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Salı günü Putin ile Biden arasında yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ABD’nin doğu kanadındaki NATO müttefiklerini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi. Sullivan “Kendi egemenlikleri ve toprak bütünlüğü konusunda kendilerini güçlü ve kendinden emin hissetmelerini sağlamak için hangi ek yetenekleri sağlayabiliriz?” ifadelerini kullandı. Ek yeteneklerin neler olduğunu belirtmedi, ancak “Rusya’nın Ukrayna’da daha kararlı bir şekilde hareket etmesi durumunda bu ülkelerde masada olduklarını” söyledi.

Analistler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ABD Avrupa Komutanlığının NATO’nun doğu kanadını desteklemek için yapabileceği bazı hamleler olduğunu söylüyor.

EUCOM’a komuta eden ve 2013-16 yılları arasında NATO’nun en yüksek müttefik komutanı olarak görev yapan emekli General Philip Breedlove, ittifakın şimdi bir krize yanıt vermek için Moskova’nın aniden Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak ettiği 2014 yılında olduğundan daha iyi bir konumda olduğunu söyledi.  Breedlove, “Sonuç olarak, NATO’da bazı iyi değişiklikler yaptık ve başladığımız şeyi bitirmeye devam etmemiz gerekiyor” dedi. Breedlove, “Kesinlikle, 2014’te ihtiyacımız olan her şeye sahip değildik. Neyse ki, o günlerden beri güçlerimiz yalnızca Avrupa’da büyüdü, bu iyi bir şey” ifadelerini kullandı.

ABD Ordu Savaş Koleji’nde Avrupalı ​​bir güvenlik uzmanı olan John R. Deni, “Bu (NATO) gücü tam da bu tür krizler için inşa edildi” dedi. “Birçok müttefikin kuvvet temsilcisi. Bu yüzden onu şimdi kullanmamak açıkçası NATO dayanışmasını baltalama riski taşıyor” ifadelerini kullandı.

Belirsizlik allanlarından biri, ABD liderliğindeki NATO ittifakının Estonya, Litvanya, Letonya, Polonya ve Romanya’da savunmayı güçlendirmesi gerekiyorsa ne tür askeri manevraların devreye girebileceğidir. Bir diğeri ise, daha ne kadar NATO üye ülkesinin bunu yapmaya istekli olacağıdır. İttifakın halihazırda Baltık ve Polonya’da Rus saldırganlığına karşı caydırıcı olmak üzere oluşturulmuş dört çok uluslu savaş grubu var. Bu birimler, Ukrayna’ya bir saldırı olması durumunda büyük olasılıkla yüksek alarmda olacaktır. Ancak analistler, tüm müttefiklerin gemide olup olmayacağı net değil.

Washington’daki Atlantic Council düşünce kuruluşunda NATO uzmanı olan Jorge Benitez, “Asıl sorun bir kez daha, bazı NATO müttefiklerinin Rusya hakkında farklı bir tehdit algısına sahip olmaları ve Putin’e karşı durmak konusunda isteksiz olmaları” dedi.

NATO üyesi Türkiye Arabulucu Olabilecek mi?

Kasım ayının sonunda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’nın  Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olmaya hazır olduğunu duyurmuştu. Erdoğan gazetecilere verdiği röportajda “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin çözümüne katılımına güveniyor ve bu konuyu Moskova ve Kiev ile tartışmaya devam etmeyi planlıyor” demişti.

Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den uzmanlar, Türk liderin Moskova ile Kiev arasındaki arabuluculuk girişimi etrafında gelişen olayların nasıl gelişeceğine dair görüşlerini Calibre.Az ile paylaştı.

Rus devlet adamı ve diplomat Sergei Markov, “Moskova için ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit, Rusya’ya yönelik saldırı füze sistemleri yerleştirmek için kendi topraklarında askeri üslerini inşa eden işgalcilerin eylemleridir. Rusya Federasyonu, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin bu askeri üsleri inşa etmeyi bırakmalarını veya onları dağıtmalarını talep ediyor. Rusya’nın temel talebi budur. Türkiye bu konuda arabuluculuk yapabilecek mi? ABD, coğrafi olarak Rusya’ya yakın olan ve kendi füze sistemlerini de kurabilen Letonya, Estonya ve Litvanya’ya sahipse, neden Ukrayna topraklarını füze üsleri için kullanıyor? Ukrayna, hükümetin pratikte bulunmadığı işgal edilmiş bir ülkedir, bu nedenle ABD’nin nükleer silahlarla grev füze sistemleri (URC) yerleştirme kararını engelleme yeteneğine sahip değildir. Vladimir Putin’in doğrudan bahsettiği ana tehdit budur. Türk liderliği burada arabuluculuk yapabilir mi? Numara. Çünkü Türkiye, bu URC’lerin Ukrayna topraklarında konuşlandırılmasına ilişkin ABD politikasını etkileme yeteneğine sahip değildir. Üstelik Türkiye’nin böyle bir fırsatı da yok, çünkü Türk liderliği hiçbir zaman Ukrayna’daki rejimi bir kukla, Ukrayna ile ABD arasındaki mevcut durumu Ukrayna’nın ABD tarafından işgali olarak nitelendirmedi. Sonuç olarak, Türkiye’nin bu konuda arabuluculuk yapacak siyasi bir imkânı bulunmamaktadır. Ve ne yazık ki, Türkiye’nin Amerikan askeri üslerinin dağıtılmasında ve füze sistemlerinin konuşlandırılmasında aracı olmak istediğine dair hiçbir bilgimiz yok.

İkinci sorun ise Kiev’in Minsk anlaşmalarına uymamasıdır. Türkiye, Kiev’in Minsk anlaşmalarını uygulaması konusunda sorumluluk almaya hazır mı? Bu konuda hiçbir şey bilmiyoruz. Üstelik Türkiye, Kiev’in Minsk anlaşmalarına uymadığını hiçbir zaman belirtmedi. Türkiye, bir tür soyut arabuluculuk müzakereleri yürütmeye hazır, ancak Rusya’yı gerçekten endişelendiren konularda müzakere etmek konusunda hiçbir zaman özel bir istek ifade etmedi.

Üçüncüsü, Ukrayna ile belirli bir çatışmamız olmadığına ikna olduk. Ukrayna’yı işgal eden bir güçle çatışmamız var. Bunlar ABD ve İngiltere. Ukrayna makamları kendi imzaladıkları anlaşmaları yerine getiremeyeceklerse neden Ukrayna ile müzakerelere ihtiyacımız var? Bunun çarpıcı bir örneği, Kasım 2019’da Paris’te Rusya, Ukrayna, Fransa, Almanya arasında Normandiya Dörtlüsü formatındaki müzakerelerdir. Orada birçok konuda ve hepsinden önemlisi Ukrayna’nın mevzuatını uygulaması konusunda anlaştılar. Kısaca Minsk anlaşmalarının uygulanmasının önceliğinden bahsediyoruz. Ukrayna, Minsk anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmedi. Kiev’in 2019 Paris Konferansı kararlarının uygulanmasında Fransa ve Almanya yerine Türkiye sorumluluk almaya hazır mı? Türkiye bu konuda hiçbir açıklama yapmadı. Yine de Rusya, Türkiye’ye karşı dostane ve Türkiye’nin bu süreçlere katılmasından ve bu anlaşmaların uygulanmasına katkıda bulunmasından memnun olacaktır” dedi.

Ukraynalı askeri uzman Oleg Zhdanov, “Türkiye için bu bölgenin lideri olmak isteyen bir ülke olarak büyük jeopolitik süreçlere katılmak ve bu süreçlerde olumlu sonuç almak çok önemli. Erdoğan’ın, Ukrayna’nın güneydoğusundaki ihtilafla ilgili olarak Kiev ve Moskova arasındaki müzakerelerde arabulucu olmak istemesinin nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, Türkiye’nin Kırım Tatarlarını desteklemek konusunda hâlâ bir çıkarı olabilir. Bu, Türkiye için sadece Kırım Tatarlarının özgürlüğüne verilen ulusal destek açısından değil, siyasi ve bölgesel anlamda da çok önemlidir. Gerçek şu ki Türkiye, Kırım Tatarlarına destek vererek Kırım’da tutunma ve Türkiye’den Kırım’a Karadeniz üzerinden bir tür siyasi köprü kurma şansına sahip olacak ve böylece Türkiye’den Avrupa’ya doğrudan bir pencere kesme fırsatı elde edecek” dedi.

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Salih Yılmaz: “Türkiye’nin her iki devletle de yakın ilişkileri var, dolayısıyla Kiev ile Moskova arasındaki kriz Ankara’nın çıkarına değil. Ancak Türkiye’nin Ukrayna-Rusya ilişkilerini normalleştirme girişimi, Ankara’nın NATO üyesi bir ülke olarak endişelerinden kaynaklanmaktadır.

ABD askeri gücünün bölgede birikmesi, Türkiye’yi NATO’ya karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlayabilir. ABD’nin amacı Rusya’nın Akdeniz’deki konumunu zayıflatmak. Ukrayna’daki kriz sadece şartlı bir bahane. ABD esasen NATO ile Rusya arasında bir kriz yaratarak sorunu küresel hale getirmek istiyor. Böyle bir kriz olursa, Türkiye’yi NATO üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlayacaktır. Türkiye bu durumun farkında olduğu için Rusya ile Ukrayna arasında bir uzlaşma istiyor.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna’ya karşı iyi komşuluk görevini yerine getirerek bir arabuluculuk girişiminde bulundu. Elbette karar Rusya’ya ait ve Ankara’nın girişimini kabul etmese bile Türkiye, arabuluculuk misyonuyla hareket ederek bölgenin güvenliğinin korunmasına katkısını şimdiden yaptı” dedi.

Kaynaklar: Caliber.az, Stripes.com

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.