Peskov: Putin, Donbass Sorununu Zelenskiy ile Görüşmeyecek

Peskov: Putin, Donbass Sorununu Zelenskiy ile Görüşmeyecek

ABONE OL
28 Nisan 2021 10:28
Peskov: Putin, Donbass Sorununu Zelenskiy ile Görüşmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftalardır dünyanın gündeminde olan Donbass krizinde sular durulmuyor. Ukrayna-Rusya arasındaki gerginliğin boyutu giderek tırmanırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sükunet çağrılarına kayıtsız kalması, iki ülke arasındaki savaş ihtimallerini de kuvvetlendirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin yaptığı görüşme teklifini Putin tarafından yapılan yeni bir açıklama, uzlaşı söylentilerini beraberinde getirmişti. Putin, “Ukrayna ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsa Ukrayna Devlet Başkanı’nı kendisi için uygun olan herhangi bir zamanda Moskova’da kabul edebiliriz” ve “Bu görüşmede neleri konuşmak istiyoruz?” sorusunun akıllara geldiğini belirten Putin, “Eğer Donbass’ın sorunları konuşulacaksa, o zaman Ukrayna yönetimi öncelikle Donetks ve Lugansk’ın yöneticileriyle buluşmalı, daha sonra bu sorunları üçüncü ülkelerin temsilcileriyle ele almalı. Mevcut durumda üçüncü ülke Rusya’dır” diye eklemişti.

Bugün Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Federasyonu ve Ukrayna lideri Vladimir Putin ve Vladimir Zelenskiy arasında olası bir toplantının amacının Donbass’taki çatışmayı çözmenin yollarını arama konusu olmayacağını sadece ikili ilişkileri istişare edebileceğini söyledi.

Peskov, “Rusya ve Ukrayna devlet başkanları arasındaki diyalog, sadece ikili ilişkilerdeki sorunları kapsayabilir. Yani bu diyalog, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmalara çözüm bulma amacından yola çıkılarak gerçekleştirilemez” diyen Peskov, Kiev için tek doğru adımın Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Donbass ve Lugansk’la doğrudan diyalog kurmak ve Minsk anlaşmalarını uygulamak olacağı şeklinde konuştu.

Kremlin’in Zelenskiy’in Putin’le diyalog kurma inisiyatifini memnuniyetle karşıladığını ancak Donbass’taki durumun bu görüşmenin konusu olamayacağını kaydeden Peskov, Rusya’nın bu çatışmanın tarafı olmadığının altını çizdi. Ayrıca Peskov, Kremlin İdaresi Başkan Yardımcısı Dmitriy Kozak’ın Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisiyle sürekli temas halinde olduğunu da açıkladı.

Bugün Ukraynalı yetkililer ile NATO ülkelerin silahlı kuvvetlerinin temsilcileri Ukrayna ordusunun stratejik toplantısına katıldı.Rus birliklerinin geri çekilmesine rağmen, Ukrayna’ya saldırı tehdidi devam ediyor. Bu kapsamda bugün Kiev’de Silahlı Kuvvetler önderliğinde stratejik bir toplantı yapılıyor.

Kiev’de Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Toplandı

Öte yandan, Ukraynalı yetkililer ve NATO’ya üye devletlerinin silahlı kuvvetlerinin temsilcileri Ukrayna ordusunun stratejik toplantısına iştirak etti.

Ukrayna Devleti Genelkurmay tarafından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin geri çekilmesine rağmen, Ukrayna’ya saldırı tehdidi devam ediyor. Bu bağlamda bugün Kiev’de Silahlı Kuvvetler önderliğinde stratejik bir toplantı yapılıyor. Askeriler, Rus tehdidine yanıt verme seçeneklerini tartışıyorlar.

Toplantıya Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Ruslan Homçak başkanlık ediyor ve Ukrayna’nın üst düzey askeri-politik yetkililer, silahlı kuvvetleri temsilcileri ve NATO üye ülkeleri silahlı kuvvetler temsilcileri katılmaktadır.

Toplantıda, subayların askeri tehditleri göz önünde bulundurarak askerlerin eğitimini organize etme konusundaki bilgilerini ve ayrıca NATO ülkelerinin temsilcileriyle tecrübe alışverişinde bulunuyor. Toplantıya katılanlar, Ukrayna’nın sınır güvenlik durumunu değerlendirecek, savunma güçlerinin planlanması ve kullanımıyla ilgili bir dizi meseleyi tartışacaklar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.