DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4722610,89%
Ankara
23°

AÇIK

Olimpiyatlarda Uygur bayrağı krizi

Olimpiyatlarda Uygur bayrağı krizi

ABONE OL
8 Şubat 2022 10:33
Olimpiyatlarda Uygur bayrağı krizi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayakla atlama dalında müsabakalara katılmaya hak kazanan ilk Türk kayakçı Fatih Arda İpçioğlu’nun kayaklarındaki “Uygur Bayrağı” detayı kriz yarattı. Türk Olimpiyat Heyeti, “Uygur bayrağı ile alakası yok.” dedi.
Kayakçı Fatih Arda İpçioğlu elemeleri geçerek kayakla atlama dalında kış olimpiyatlarında yarışmaya hak kazanan ilk Türk olarak tarihe geçti. Fatih Arda İpçioğlu’nun elemelerde kullandığı kayaklarda mavi zemin üstünde beyaz ay-yıldız bulunması, “Türk yarışmacı Uygur bayrağı mı kullandı?” polemiği yarattı.

Reuters’un haberine göre, gazeteciler Fatih Arda İpçioğlu’na “Politik bir duruş mu sergilediniz?” sorusunu yöneltti. Başarılı sporcu Fatih Arda İpçioğlu ise “Bu konuda konuşamam. Sadece Türk bayrağı ile ilgili konuşabilirim. Yarışmaya Türk bayrağı ile katıldım. Daha fazla cevap vermek istemiyorum.” dedi.
Reuters’ın sorularını yanıtlayan Türk Olimpiyat Komitesi yetkililerine göre durum tamamen bir yanlış anlaşılmadan ibaret. Türkiye ve Doğu Türkistan bayraklarında aynı ay-yıldızının olması ve kayakların da mavi olması sebebiyle bir “yanlış anlaşılma” olduğunu söyleyen Türk yetkililer, kesinlikle Uygur bayrağı kullanılmadığının altını çizdi.

Yetkililer şöyle dedi: Karışıklığına izin vermemek için, sporcumuzun kayaklarında bundan sonra ay-yıldız yerine olimpiyat komitemizin armasını kullanacağız.”

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri ise, sporcumuz Fatih Arda İpçioğlu’nun “Politik bir tavır takındığını ve Uygur Türklerine destek çıktığını” iddia ederek, sosyal medyada çokça paylaşımda bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.