DOLAR 17,0164 0.22%
EURO 17,5009 -0.09%
ALTIN 968,530,61
BITCOIN 3436300,88%
Ankara
25°

AÇIK

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’ne meydan okudu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’ne meydan okudu

ABONE OL
15 Kasım 2021 12:29
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’ne meydan okudu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’ne meydan okudu. Orban, “Macaristan’ın egemenliğini aşındırma girişimlerine” karşı direneceklerini söyledi.

İktidardaki Fidezs Partisi’nin genel başkanlığına yeniden seçilen Viktor Orban, parti destekçilerine hitabında, SSCB dönemine atıfta bulundu ve komünist dönemle AB sürecini birbirine benzetti.

Avrupa Birliği’ne meydan okuyan Orban, “Komünist bürokrasiden sonra bu sefer de Brüksel’den yeni emirler almak istemiyoruz.” diyen Orban, Macaristan’ın Batı liberalizmini reddedeceğini dile getirdi.

“SINIRLARIMIZI SAVUNMA, GÖÇMENLERİ DURDURMA HAKKINDAN VEZGEÇMEYECEĞİZ”

Euronews’ta yer alan habere göre, konuşmasında eşcinsel bireylere ve göçmenlere karşı duruşunu sürdüren Orban, “Sınırlarımızı savunma, göçmenleri durdurma hakkından vazgeçmeyeceğiz. Macaristan’da evliliğin kadın ve erkek arasında, babanın erkek ve annenin de kadın olduğu konusunda ısrar ediyoruz. Çocuklarımızı da rahat bırakın” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği’nde reform yapılması gerektiğini savunan Orban, Macaristan’ın amacının 2004’te katıldığı bloktan ayrılmak değil, değişimi sağlamak olduğunu söyledi.

Orban, “AB’den ayrılmayı kesinlikle istemiyoruz, bizden bu kadar kolay kurtulamazlar. Egemenliğimizi korumak istiyoruz. Entegrasyon yerine kendimizi Avrupa Birleşik Devletleri’nde bulmak istemiyoruz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.