DOLAR 17,9624 0.24%
EURO 18,3064 0.29%
ALTIN 1.020,22-0,16
BITCOIN 421981-1,25%
Ankara
28°

AÇIK

Kosova’dan FETÖ ve PKK adımı

Kosova’dan FETÖ ve PKK adımı

ABONE OL
18 Şubat 2021 16:03
Kosova’dan FETÖ ve PKK adımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kosova’nın Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, FETÖ ile PKK/PYD terör örgütlerinin, ülkede terör örgütleri listesine eklenmesini talep etti. Kosova Başbakanı Avdullah Hoti de Bakan Kervan’ın talebinin incelenmek üzere Kosova İstihbarat Ajansına (AKI) aktarılmasını istedi.

Başbakanlık binasında düzenlenen kabine toplantısında, Kosova’nın yıllık istihbarat ve güvenlik politikası platformunun görüşüldüğü esnada söz alan Kervan, platformun uluslararası terör örgütlerini ele aldığı maddesinde PKK, PYD ve FETÖ terör örgütlerinin de listeye eklenmesini talep etti.

Kervan, adı geçen terör örgütlerinin Kosova’ya ciddi şekilde zarar verebileceği konusunda uyarırken özellikle PKK ve PYD’nin Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından da terör örgütü olarak tanındığını anımsattı.

Bu terör örgütlerine karşı Türkiye ile iş birliğinin artırılmasının Kosova’nın yararına olacağının altını çizen Kervan, “Dolayısıyla bu güvenlik stratejisine, tüm dünyada suç işleyen ve Kosova’ya zarar verebileceğini düşündüğüm PKK, PYD ve FETÖ gibi örgütlerin mutlaka dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Kosova Başbakanı Avdullah Hoti de Bakan Kervan’ın talebinin incelenmek üzere Kosova İstihbarat Ajansına (AKI) aktarılmasını isterken, “İstihbarat ve güvenlik politikamız uluslararası ortaklarımızla koordine edilir ve onların politikasına uygundur.” ifadelerini kullandı.

Ardından bakan Kervan’ın talebi kabine üyeleri tarafından hiçbir aleyhte ve çekimser oy olmadan kabul edilirken, platform inceleme için AKI Parlamento Gözetim Komisyonuna ve AKI müdürüne gönderilecek.

Eski Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi tarafından 2019 yılında yürürlüğe giren bir kararnameye göre, ülke AB’nin terör eylemlerine karışan kişi, grup ve kuruluşların listesini terör örgütleri listesi olarak uyguluyor.

 

Kaynak: VeryansınTV

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.