DOLAR 13,62000.18%
EURO 15,2717-0.16%
STERLIN 18,3120-0.04%
ALTIN 793,92-0,07
BIST %
BITCOIN 497297-2,45%
Ankara
-7°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karadeniz’de Sular Isınıyor!

Karadeniz’de Sular Isınıyor!

ABONE OL
16 Kasım 2021 10:09
Karadeniz’de Sular Isınıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiliz ordusunun da bulunabileceği Ukrayna’ya ulaştı. Ukrayna’ya, içinde İngiliz ordusunun da bulunabileceği bir uçak konuşlandırıldı.

Birleşik Krallık, birkaç yüz askeri personelinin Donbas’a gönderildiğini açıkladıktan sonra, bir İngiliz Hava Kuvvetleri uçağı Londra’dan Kiev’e uçtu. Uçak Kiev topraklarına indi ve birkaç saat sonra geri uçtu.


Sunulan görüntülerde, İngiliz askeri uçağı BAe Kitty Hawk 146’nın uçuş rotasını görebilirsiniz. Uçak, Büyük Britanya Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait ve kurul, özellikle göre, ilk grup İngiliz askeri personelini kolayca taşıyabilir. The Mirror’a göre, İngiliz ordusunun günler hatta saatler içinde Donbass’a gönderilmesi planlanmıştı. İngiliz Hava Kuvvetleri komutanlığından Ukrayna’ya uçuşla ilgili resmi bir açıklama yok, ancak biraz önce, İngiliz Savunma Bakanlığı Donbass’a 600 İngiliz askeri gönderme emri verdi.


“600 İngiliz askerinden oluşan bir görev gücü, Rusya’nın komşusunu işgal edebileceği korkusuyla Ukrayna’ya konuşlanmaya hazır. Hava indirme alayının SAS birimleri, birkaç saat içinde ülkeye gönderilebilecekleri konusunda uyarıldı. Kaynak şunları söyledi: “Yüksek teyakkuzdaki tugayın bir birimine çok hızlı bir şekilde konuşlandırılması gerekebileceği söylendi. 400 ila 600 askeri personel yetiştirilmektedir. Ekipmanları dolu ve Ukrayna’ya uçup paraşütle inmeyi veya atlamayı planlıyorlar. Her iki duruma da hazırlandılar. ”

İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter, Doğu Avrupa’daki son gerilimlerin ardından İngiliz ordusunun Rusya’yla savaşa hazır olması gerektiğini söylemişti.

Uzmanlar, Londra’nın eylemlerine yanıt olarak Rusya’nın da askerlerini veya silahlarını Donbass’a gönderebileceğini dışlamıyor.

NATO Genel Sekreteri, Rusya’yı Ukrayna geriliminin ortasında ‘daha fazla provokasyona’ karşı uyardı

Diğer yandan, NATO genel sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’li yetkililerin Rusya’nın Ukrayna’da bir kış harekatı başlatmaya hazırlanabileceği yönündeki uyarılarının ardından Moskova’yı “daha fazla provokasyon veya saldırgan eylemlere” karşı uyardı. Stoltenberg Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna sınırlarına yakın Rus kuvvetlerinin büyük ve olağandışı konsantrasyonlarını gördük” dedi. “NATO tetikte olmaya devam ediyor… Rusya’nın daha fazla provokasyonu veya saldırgan eylemi ciddi endişe kaynağı olacaktır. Rusya’yı askeri faaliyetleri konusunda şeffaf olmaya çağırıyoruz.” Öte yandan Stoltenberg, Rus ordusunun Ukrayna sınırı yakınında son haftalarda geniş çaplı ve alışılmadık şekilde yoğunlaştığını, bunun bahar aylarında Rusya’nın Kırım ve Karadeniz’de askeri yığınak yapmasıyla benzerlik taşıdığını söyledi.

Fransa ve Almanya, Rusya’yı Ukrayna’ya saldırmaması konusunda uyardı

Fransa ve Almanya, Rusya’yı Ukrayna sınırındaki askeri birikiminin barışı tehdit ettiği konusunda uyardı ve herhangi bir tırmanma durumunda Paris ve Berlin’in Kiev’in yanında duracağını söyledi. Fransız ve Alman dışişleri bakanları Pazartesi günü Moskova’nın konuyu görüşmeyi reddetmesinden üzüntü duyduklarını ve Ukrayna hükümetine desteklerini bildirdiler.

Lukaşenko ile ilk temas Merkel’den

Avrupa, Belarus’taki göçmen krizine karşı diplomasi trafiğini hızlandırdı. Macron, Putin’le bir görüşme gerçekleştirirken Merkel de Belarus lideri Lukaşenko ile krizle ilgili ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, göçmen krizinin çözümünde Rusya’nın da rol almasının üzerinde durulduğu belirtilerek Paris’in görüşmenin sınırdaki gerginliğin giderilmesine olumlu katkıda bulunmasını umduğu da vurgulandı. Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert ise gerçekleştirilen telefon görüşmesinde özellikle sınırdaki göçmenlere insani yardımın gerekliliği üzerinde durulduğunu, Merkel ve Lukaşenko’nın bu konuyla ilgili olarak görüş alışverişinde bulunmaya devam edeceklerini belirtti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.