DOLAR 17,9271 -0.2%
EURO 18,2420 -0.19%
ALTIN 1.024,60-0,29
BITCOIN 429256-0,65%
Ankara
28°

AÇIK

İran Halkı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Sandığı Protesto Etmeyi Düşünüyor
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • İran Halkı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Sandığı Protesto Etmeyi Düşünüyor

İran Halkı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Sandığı Protesto Etmeyi Düşünüyor

ABONE OL
14 Haziran 2021 13:02
İran Halkı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Sandığı Protesto Etmeyi Düşünüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran’da 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

Yeni Cumhurbaşkanını seçmek için cuma günü sandık başına gidecek olan İranlılar, son güne kadar çekilen olmazsa Anayasayı Koruyucular Konseyinden (AKK) onay alan 7 adaydan birine oy verecek.

Reformist siyasetçiler, ev hapsinde tutulan muhalif lider ve eski Başbakan Mir Hüseyin Musevi ve eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad seçimleri boykot edeceklerini açıkladı. Bu arada eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı ve eski milletvekili Faize Haşimi, eski diplomat Mansur Ferheng ve gazeteci Ali Kelai gibi 87 siyasi ve sivil aktivist de seçimleri boykot çağrısı yaptı.

Diğer yandan ülke lideri Ali Hamaney’in danışmanı ve eski Meclis Başkanı Ali Laricani de adaylığının veto edilmesine karşı sessizliğini bozarak AKK’nin ret gerekçesini kamuoyuna ilan etmesini istedi.

Hem reformist hem de muhafazakâr kanattan seçimlerin boykot edilmesiyle ilgili çağrılar yapılırken halkın sandıklara ilgisinin de düşük olduğu görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimini muhafazakâr aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılırken, halkın seçimden beklentisinin düşük olduğu iddia ediliyor. Halkın büyük çoğunluğu adayları tanımadığını ya da verdikleri oyların etkili olmadığı düşüncesiyle sandık başına gitmeyeceğini ifade ediyor.

İran Halkı Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Sandığı Protesto Etmeyi Düşünüyor

İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezinin verilerine göre toplam 59 milyon 310 bin 307 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, kamuoyu yoklamaları seçimlere katılımın düşük olacağını gösteriyor. İranlı Öğrenciler Kamuoyu Yoklama Merkezi Anket Ajansının (ISPA) yaptığı son kamuoyu yoklamasında, sandığa gideceğini belirtenlerin oranı yüzde 38’de kaldı. Bunun 1979’dan bu yana seçimlere katılım noktasındaki en düşük seviye olduğu belirtiliyor.

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.