DOLAR 13,3905-0.62%
EURO 15,1744-0.67%
STERLIN 18,1299-0.71%
ALTIN 793,640,02
BIST %
BITCOIN 461560-4,79%
Ankara
-4°

PARÇALI BULUTLU

13 20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hindistan’da Twitter ile hükümet arasında kriz çıktı

Hindistan’da Twitter ile hükümet arasında kriz çıktı

ABONE OL
4 Şubat 2021 16:41
Hindistan’da Twitter ile hükümet arasında kriz çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hindistan hükümeti Twitter’daki çalışanları, şirkete engelleme emri verdiği yüzlerce hesabı geri yüklediği için yedi yıla kadar hapis ve para cezası ile cezalandırmakla tehdit etti . Çoğu açıklama, ülkenin başbakanı Narendra Modi’yi eleştiriyordu.

Twitter, Pazartesi günü hükümetin emrine uyarak Hindistan’daki insanların aktivistlere, siyasi yorumculara, bir film yıldızına ve bir araştırmacı haber dergisi olan Caravan’a ait 250’den fazla hesabı görüntülemesini engelledi. Çoğu hesap, Hindistan’ın Hindu milliyetçi başbakanı Modi’yi ve hükümetini eleştirmişti. Ancak şirket, bir Twitter avukatının BT bakanlığı yetkilileriyle görüşmesinden yaklaşık altı saat sonra hesapları geri yükledi ve tweetlerin ve hesapların ifade özgürlüğü ve haber değeri taşıdığını savundu.

Hindistan hükümeti buna karşı çıktı. Salı günü, BT bakanlığı Twitter’a hesapların bir kez daha bloke edilmesini emreden bir bildirim gönderdi. Ayrıca Twitter’ın Hindistan kolunda çalışan kişileri, para cezası veya yedi yıla kadar hapis cezası da içerebilecek yasal sonuçlarla tehdit etti.

Teknoloji politikası web sitesi ve internet aktivisti MediaNama’nın editörü Nikhil Pahwa, “Bu gerçekten sorunlu. Hindistan hükümetinin başa çıkacak çok daha büyük sorunları varken neden tweet’leri sansürlemeye çalışmak için bu bölgeye girmesi gerektiğini anlamıyorum.”dedi.

Bir Twitter sözcüsü yorum yapmayı reddetti. Bir BT bakanlığı sözcüsü, yorum talebine yanıt vermedi.

Salı günü gönderilen bildiride hükümet, hesapların “protestolarla ilgili yanlış bilgiler yaydığını” ve “ülkedeki asayiş durumunu etkileyecek yakın bir şiddete yol açma potansiyeline” sahip olduğunu söyledi. BuzzFeed News, bildirimin bir kopyasını inceledi.

Karşılaşma, gelirlerine zarar vereceğini söyledikleri tarım reformunu aylardır protesto eden binlerce Hintli çiftçinin polis barikatlarını aşıp 26 Ocak’ta Yeni Delhi’de Babür dönemi anıtı olan Kızıl Kale’ye saldırmasından günler sonra geldi.

Bildirimde hükümet, hesapların “kamu düzeni ve devletin güvenliğiyle ilgili olarak insanları suçlar işlemeye teşvik ettiği” tespit edilen bir hashtag kullandığını iddia edildi.

Hindistan yasaları Twitter’ın Pazartesi günü aldığı yasal düzeni paylaşmasını yasakladı, ancak hükümetin Salı günkü bildirimine göre şirket buna karşı çıktı. Bu belge, Twitter’ın hesapları ilk siparişi aldıktan 24 saat sonrasına kadar engellemediğini ve bunu bir Twitter avukatının Salı günü hükümet yetkilileriyle görüşmesinden sadece birkaç dakika önce yaptığını iddia ediyor.

Bildiride, “Rahatsız edici tweetlerin / hashtag’in kamu malı olarak kaldığı ve kamu düzeninin riskine ve maliyetine ve suçların işlenmesine kışkırtma riskine rağmen birkaç kez tweetlenmiş ve yeniden tweetlenmiş olması gerektiği açıktır” deniyor.

Bildiriye göre Twitter, hükümetin emrine “uymayı ve itaat etmeyi” reddeden yetkililerle görüşmesinin ardından hükümete bir yanıt gönderdi. Hindistan yasalarına göre, Twitter buna uymak zorundadır.

Hükümet ayrıca Twitter’ın “ifade özgürlüğü” argümanına karşı, şirketin Hint yasalarına göre ifade özgürlüğünü oluşturan şeyi yorumlamak için “anayasal  veya herhangi bir yasal dayanağı” olmadığını söyleyerek geri itti.

Twitter ayrıca tüm hesapları bloke etmek için “yetersiz gerekçe” olduğunu ve hükümetin bireysel tweet’lerin engellenmesi gerektiğini söylemişti. Buna cevaben, hükümet bildirisinde Twitter’ın hükümetten gerekçelendirme arayışının yeri olmadığını söyledi.

Yasal düzenin merkezinde, Hindistan’ın BT yasalarında yer alan ve federal hükümetin Twitter gibi platformlardan “herhangi bir bilgisayar kaynağında üretilen, iletilen, alınan, depolanan veya barındırılan herhangi bir bilgiyi” saklamasını sağlayan ve “kamuoyunu rahatsız edebilecek” sipariş  Twitter gibi platformların sadece bu emirlere uyması zorunlu değildir, aynı zamanda emirleri kendilerinin de kamuya açıklamalarına izin verilmez.

MediaNama’nın kurucusu Pahwa, “Bu davanın mahkemeye gitmesini umuyorum, çünkü rasyonel olarak hükümetin davayı kaybedeceğine inanıyorum.” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.