DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 480164-0,42%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15 50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Ganire Paşayeva: ABD’nin “S-400” konusunda Türkiye’ye karşı davranışı kabul edilmez
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Ganire Paşayeva: ABD’nin “S-400” konusunda Türkiye’ye karşı davranışı kabul edilmez

Ganire Paşayeva: ABD’nin “S-400” konusunda Türkiye’ye karşı davranışı kabul edilmez

ABONE OL
29 Aralık 2020 15:55
Ganire Paşayeva: ABD’nin “S-400” konusunda Türkiye’ye karşı davranışı kabul edilmez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Azerbaycan Milli Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Ganire Paşayeva, ABD’nin Türkiye’ye S-400 savunma sistemini alması sebebiyle uygulamayı öngördüğü CAATSA yaptırımlarını eleştirdi.

Paşayeva şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin “S-400” konusunda Türkiye’ye karşı davranışı kabul edilmez”

Kardeş Türkiye’nin Rusya’dan aldığı “S-400” hava saldırısından savunma kompleksleri konusunda AB’nin davranışı, tutumu birmenalı olarak kabul edilmez. ABD’nin kardeş ülkeye karşı tatbik ettiği sanksiyaların herhangi normal izahı mümkünsüzdür ve o sanksiyanı kabul edenler için tarihe düşecek bir utanç hadisesidir. Şu hadise ABD çifte standartıdır: yani NATO üyesi olan başka ülkeler aynı komleksleri ala biler de, ancak Türkiye alamaz.

– Çok karibtir, peki ABD ne öneri sunuyor?

Kendisi uygun savunma komplekslerini Türkiye’ye satmıyor, Rusya’dan alınmasını da uygun görmüyor, o zaman ne etmeli?

– Normal mantık bu durumu kabullana bilirmi? Asla, yok!

Bu sanksiya kararı ABD dış politikasının güvensizliğini daha da artıracak, Türkiye’nin alternatifler üzerinde düşünmesi ve müvafik kararlar almasını daha da hızlandıracaktır. Türkiye’nin “S-400”lere dair ve ümumen kendi tehlükesizliği için kabul ettiği tüm kararlar uluslararası hukuk kurallarına uygundur ve şu konuda kınanılmayacak çok azsaylı devletlerdendir.

Hiç kuşkusuz, kardeş ülke, tam haklı olarak, kendi tehlikesizliğinin temin edilmesi için karşı dönemde de tüm zaruri adımları atacak

– şu, Türkiye’nin hakkıdır. Türkiye sanksiyalara göre geri adım atacak ülke değildir. Türkiye’ye karşı sanskiya tedbiri gören ülkenin de itirecekleri vardır.

Azerbaycan birmenalı olarak, kendi kardeşinin yanındadır. Şu, kardeşlik hukuku ile yanaşı, Türkiye’nin haklı olması ile de örtüşür. Azerbaycan “S-400”lere göre ABD tarafından Türkiye’ye karşı tatbik olunan tek taraflı sanksiyaları kabul etmiyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.