DOLAR 17,2420 1.55%
EURO 17,5470 0.42%
ALTIN 976,301,42
BITCOIN 3471564,98%
Ankara
26°

AÇIK

Fransa’da Uygur Türklerine destek protestosu düzenlendi

Fransa’da Uygur Türklerine destek protestosu düzenlendi

ABONE OL
15 Mart 2021 08:57
Fransa’da Uygur Türklerine destek protestosu düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fransa’da bir grup aktivist, Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürleri ile dini inançlarına yönelik yapılan baskı ve zulmü kınayarak, Uygur Türklerine destek protestosu düzenledi.

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Republique Meydanı’nda bir grup aktivist, Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürleri ile dini inançlarına yönelik yapılan baskı ve zulmü kınayarak, Uygur Türklerine destek protestosu düzenledi. Aktivistler, Çin hükümetinin Uygur halkına karşı yaptığı insanlık dışı muamelenin kabul edilemez olduğunu belirterek, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yüz binlerce kişinin pamuk tarlalarında zorla çalıştırıldığına dikkat çektiler.

Aktivistler, Çin hükümetinin Uygur halkına, bilinçli olarak, kimlik ve inançları yüzünden baskı uyguladığını belirterek, bu insanlık dışı uygulamaların çok kez Uluslararası İnsan Hakları kuruluşları tarafından uyarılmış olmasına rağmen Çin hükümetinin ısrarla bu yasa dışı uygulamalara devam ettiğini belirtti.

Aktivistler, Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, en az 1 milyon Uygur Türkü’nün kendi rızası dışında tutulduğunu, Pekin yönetimi tarafından Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde kurulan kamplarda insanlık dışı psikolojik baskılar yapıldığını ve bu durumun hala sürdüğüne dikkat çektiler.(İHA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.