DOLAR 13,61600.85%
EURO 15,33660.44%
STERLIN 18,33790.5%
ALTIN 798,67-0,28
BIST %
BITCOIN 5282305,18%
Ankara
-7°

PARÇALI BULUTLU

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erşat Salihi: Sincar Anlaşması uygulansın

Erşat Salihi: Sincar Anlaşması uygulansın

ABONE OL
15 Ocak 2021 18:03
Erşat Salihi: Sincar Anlaşması uygulansın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağdat hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler gözetiminde imzaladıkları anlaşmayla başta PKK olmak üzere silahlı grupların Sincar’daki varlığının bitirilmesi ve bölgeden tasfiyesi tahmin ediliyordu. Sincar Anlaşması’na rağmen PKK’nın bölgeden hâlâ çekilmediği, aksine silahlarını Mahmur Kampı tarafına geçirdiği iddia edildi.

Sputnik’in sorularını yanıtlayan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi de bu iddiaları doğruladı ve “PKK’nın şehirlere intikal etmek gibi planları var” diye konuştu.

Erşat Salihi, henüz Sincar Anlaşması’nın yürürlüğe girmediğini anımsattı ve merkezi hükümete bağlı güçlerin bölgede yeniden kontrolü sağlayamadığını, bu nedenle de sahada bir boşluk oluştuğunu söyledi.

PKK’nın silahlarını Mahmur tarafına geçirmesinin Irak Türkmenleri ve Bağdat yönetimi için büyük bir sorun teşkil ettiğinin altını çizen Salihi, şunları ifade etti:

“Irak hükümeti şu an maalesef soruna hiçbir şekilde müdahale etmedi. Özellikle Mahmur Kampı’nda PKK’nın bulunması, Irak tarafından ciddi şekilde takip edilmedi. Oraya giden gıda yardımları ancak Irak ordusunun ve polis teşkilatının gözetimiyle ulaştırılabiliyor.”

Irak Parlamentosu’nun Amerikan askerlerinin bir an önce çekilmesinin sağlanmasını istediğini belirten Salihi, “Özellikle anlaşmazlık yaşanan bölgelerde hiçbir şekilde taviz vermeden Irak ordusunun ve bölge halkının güçlendirilmesi, silahlandırılması daha başarılı bir siyaset olacaktır” dedi.

Sincar Anlaşması Nedir?
Sincar Anlaşması, 9 Ekim 2020’de, Bağdat ile Erbil arasında, PKK’nın bölgeden çıkarılması için imzalanmıştı. Anlaşma sonrası Bağdat yönetiminin bölgeye polis güçleri yerleştirerek güvenlik kontrolüne başlaması planlanıyordu.

Irak, söz konusu anlaşmanın uygulanmaya başladığını duyursa da bölgede halen varlık gösteren PKK’nın buradan ne şekilde çıkarılacağı ve nereye gideceği konusunda soru işaretleri var.

KAYNAK: SPUTNİK

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.