DOLAR 13,64430.36%
EURO 15,33350.22%
STERLIN 18,34540.12%
ALTIN 793,75-0,09
BIST %
BITCOIN 494103-2,15%
Ankara
-9°

PARÇALI AZ BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çin, İpek Yolu güzergahı için bu sefer de Suriye’yi deniyor

Çin, İpek Yolu güzergahı için bu sefer de Suriye’yi deniyor

ABONE OL
13 Ocak 2022 14:23
Çin, İpek Yolu güzergahı için bu sefer de Suriye’yi deniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Suriye, on yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşın harap ettiği bir ülkede kazançlı yatırımlar için bir can simidi sağlama umuduyla katı ABD yaptırımlarına meydan okuyarak Çin’in Kıtalararası Kuşak ve Yol Girişimi’ne resmen katıldı.

Şam’ın katılımı, Suriye Planlama ve Uluslararası İşbirliği Otoritesi Başkanı Fadi el-Khalil ve Çin’in Suriye Büyükelçisi Feng Biao tarafından bir mutabakat zaptı imzalanmasıyla Salı günü düzenlenen törenle başlatıldı.

Resmi Suriye Arap Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Suriye otoritesi tarafından paylaşılan bir raporda, hareketin Çin ve girişime dahil olan ortak ülkelerle mal, teknoloji ve sermaye değişimi dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği fırsatlarını genişleteceği belirtildi.

Çin’de yaklaşık 150 ülke veya Birleşmiş Milletler üye devletlerinin dörtte üçünden fazlası Kuşak ve Yol Girişimi’nin bir parçası olarak sayılıyor ve bunların çoğu katılım üzerine mutabakat zaptı imzalamış durumda. 32 uluslararası kuruluş da dünya çapında ticaret ve yatırım vaat eden projeler ağında yer alıyor.

Girişim, adını bir zamanlar Asya’dan geçen ve Orta Doğu’nun Afrika ve Avrupa’nın kavşak noktası olduğu antik İpek Yolu’ndan alıyor.

Bunu yineleyen Feng, anlaşmanın “Çin’in Suriye’nin ekonomik yeniden inşasına katılımı, ülkelerimiz arasındaki çalışma işbirliğini derinleştirme ve Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın politikaları arasındaki uyumu güçlendirmeye yönelik hedeflerimizi tanımlayacak ve projelerimize rehberlik edeceğini” söyledi.

Resim

Halil, “Suriye, başta Halep ve Palmira şehirleri olmak üzere antik İpek Yolu’nun kurucu milletlerinden biriydi ve bu nedenle bu girişime katılarak bu yolu yeniden canlandıracağız.” dedi.

Suriye’nin Kuşak ve Yol Girişimi’ne resmi girişi, Arap ülkesini içine çekecek bir çatışma ilk kez 2011’de patlak verdiğinde, Pekin erken dönemde Esad’ın siyasi destekçilerinden biri olarak ortaya çıktığı için çok bekleniyordu. Çin ve Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto yetkilerini kullandılar. Konsey, uzun süredir lider olan Muammer Kaddafi’nin NATO destekli isyancılar tarafından koltuğundan indirilip öldürüldüğü Libya’da çekimser kaldıktan aylar sonra Suriye liderine yönelik Batı müdahalesini engelleyecek.

Resim

Pekin’in Şam ile ilişkileri, diğer bölgesel güçlerin ilişkileri kesmesinden ve başlangıçta ABD ve ortak ülkeler tarafından desteklenen bir isyanın Suriye’nin çoğunu kontrol altına almasından sonra bile devam etti. Ayaklanma nihayetinde, İslam Devleti militan grubu (IŞİD) ve daha önce Çin’in kuzeybatı Sincan eyaletinde ayrılıkçı savaş yürüten İslamcı etnik Uygur savaşçılarından oluşan hizipler de dahil olmak üzere güçlenen daha fazla cihatçı unsurla parçalandı.

Çin, Rusya ve İran gibi Suriye hükümetine aleni askeri destek teklif etmemiş olsa da, Pekin Şam’a düşük ölçekli yatırım ve insani yardım teklifinde bulundu ve istikrar hükümet tarafından geri kazanılan geniş alanlara geri dönerken ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmak için artan bir ilgi gösterdi. Suriye ekonomisinin son yıllarda çökmesi ve ABD’nin Esad’ın savaş suçları iddialarına yanıt olarak yeni, daha sert yaptırımlar yayınlamasıyla bu tür yardımlar daha da önemli hale geldi.

Ortadoğu Enstitüsü direktörü Karam Shaar, Newsweek’e verdiği demeçte “Operasyon ve Politika Merkezi araştırma Suriye için, Çin sözünü yerine getirmeye karar verirse, bu sadece Çin’in ekonomik ağırlığı nedeniyle Şam için oyunun kurallarını değiştirebilir” dedi.

Ancak Shaar, Pekin’in Şam’a diğer yollardan çok daha fazlasını sunduğunu ve Suriye’de istikrarsız bir ekonomik ve güvenlik ortamıyla iş yapmak söz konusu olduğunda hala önemli risklerin bulunduğunu kaydetti.

Ancak antik çağda İpek Yolu’nu getiren stratejik konumdaki Suriye’nin stratejik coğrafyası, Çin’in daha geniş dünya görüşüyle ​​uyumlu başka bir siyasi ortağı güvence altına aldığı gibi cesaret verici.

Shaar, “Artık Beşar Esad’ın karşılığında Çin’e sağladığı desteğin bir kısmının kozmetik olduğunu ancak yine de siyasi olarak yararlı olduğunu görebilirsiniz. Örneğin Suriye, Hong Kong’a, Tayvan’a ve benzerlerine gelince her zaman Çin’in yanındadır.” Dedi.

Potansiyel bir Çin-Suriye anlaşmasının yakında geleceğine dair işaretler, geçen yıl Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin geçen Haziran ayında Şam’ı ziyaret etmesi ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Kasım ayında Esad’ı aramasıyla ortaya çıktı. Bu değiş tokuşlara, her iki ülkede de Washington’la kendi anlaşmazlıkları da dahil olmak üzere önemli küresel meselelerde birbirlerinin tutumlarıyla dayanışma ifade eden bir yükseliş eşlik etti.

Çin’in Şam büyükelçiliği Çarşamba günü Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mekdad ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar el Caferi’nin Çin medya organları ile yaptığı son röportajın bir özetini yayınladı. Raporda, her iki kıdemli diplomat da ABD’nin küresel devlet olma yaklaşımını ve Başkan Joe Biden’in neredeyse geçen ay yaklaşık 100 liderin katıldığı “Demokrasi Zirvesi”ni eleştirdi.

 

Kaynak: newsweek.com

Görsel Kaynakları: Rusya Araştırmaları Enstitüsü

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.