DOLAR 13,53500.18%
EURO 15,2801-0.2%
STERLIN 18,23770%
ALTIN 799,72-0,08
BIST %
BITCOIN 4922418,38%
Ankara
-6°

KAPALI

15 55

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bulgaristan’dan Türkiye’ye ”seçimle ilgili müdahale olmasın” mesajı

Bulgaristan’dan Türkiye’ye ”seçimle ilgili müdahale olmasın” mesajı

ABONE OL
18 Kasım 2021 21:10
Bulgaristan’dan Türkiye’ye ”seçimle ilgili müdahale olmasın” mesajı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’den, ”seçimlere müdahale edilmesi anlamına gelecek bir tavır içinde olunmamasını” istedi. 

Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri İvan Kondov,  21 Kasım 2021 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı seçimlerinin 2. turu öncesinde Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ü bakanlığa çağırdı.

Kondov, Sekizkök’le yaptığı görüşmede, Bulgaristan’ın ”Türkiye kurumlarının seçim süreci ile ilgili propaganda eylemleri ve siyasi mesajlardan kesinlikle çekinmesi beklentisini” ifade etti.

Büyükelçi Sekizkök ile yapılan görüşmede, Türkiye’deki resmi yetkili, Türk siyasi liderleri, göçmen örgütleri ve medyanın Bulgaristan’dan belirli bir siyasi parti lehine oy kullanılması için  seçim ajitasyonu yapıp çağrılar yöneltmelerine dikkat çekildi.

Bulgar İçişleri Bakanı Boiko Rashkov, ”Türkiye’de Bulgaristan seçimlerine müdahale edildiğini” iddia etmişti. Rashkov, Türkiye’deki temsilci organların eylemlerini ve Türk medyasında yer alan makaleleri alıntılayarak, ”bunları Bulgaristan’ın içişlerine müdahale olarak gördüğünü” söylemişti.

Ülkede Pazar günü yapılacak ikinci tur, bir dizi partinin desteklediği görevdeki Cumhurbaşkanı Roumen Radev ile Boiko Borisov’un GERB-UDF seçim koalisyonunun desteklediği Anastas Gercikov arasında olacak.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.