DOLAR 17,2495 1.55%
EURO 17,5609 0.5%
ALTIN 977,401,53
BITCOIN 3472354,82%
Ankara
26°

AÇIK

Bulgaristan’daki seçimde ‘Türkiye’de açılacak sandık sayısı’ tartışması
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Bulgaristan’daki seçimde ‘Türkiye’de açılacak sandık sayısı’ tartışması

Bulgaristan’daki seçimde ‘Türkiye’de açılacak sandık sayısı’ tartışması

ABONE OL
12 Ocak 2021 18:33
Bulgaristan’daki seçimde ‘Türkiye’de açılacak sandık sayısı’ tartışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bulgaristan’da önümüzdeki Mart ayında yapılacak parlamento seçimlerinde oy kullanılması için Türkiye’de açılacak sandık sayısı tartışmalara sebep oldu.

Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan’da Mart ayında yapılacak parlamento seçimleri için İstanbul, Bursa ve İzmir’de açılacak sandık sayısının arttırılmasını talep etmişti. Ülkedeki aşırı milliyetçiler ise söz konusu talebe karşı çıkarak, Türkiye’de açılacak sayının 35 ile sınırlı kalmasını istedi. İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar (GERB) Partisi’nin ortağı Birleşik Vatanseverler Koalisyonu’nda yer alan İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO), Türkiye’de açılacak sandık sayısının sınırlandırılması gerektiğini öne sürdü.

VMRO Genel Başkan Yardımcısı İskren Veselinov, 2015’te milliyetçi partilerin çabaları ile Türkiye’deki sandık sayısının 35’e düşürüldüğünü hatırlatarak, böylece Türkiye’nin Bulgaristan politikası üzerindeki etkisinin azaldığını iddia etti. Veselinov, Bulgaristan’ın çıkarları için Türkiye’de açılacak sandık sayısının çoğaltılmaması gerektiğini savundu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, parlamento seçimleri öncesi yurtdışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına ait sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile istişare toplantısı yaptı. Çevrimiçi gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan Türklerini temsilen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Sabri Mutlu katıldı. Toplantıda, salgın koşulları altında yapılacak seçimlerde oy kullanma yöntemlerinin belirlenmesi ve açılacak sandıkların sayısı gibi konuları öne çıkaran Mutlu, Bulgaristan seçimleri için Türkiye’de açılacak sandık sayısının yetersiz kaldığını söyledi.

Bulgaristan’da yürürlükte olan Seçim Yasası’na göre, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde 35’ten fazla seçim sandığı açılamıyor. Yasadaki söz konusu madde, aşırı milliyetçi siyasi oluşumların baskısı sonucu kabul edilmişti.

 

KAYNAK: İHA

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.