DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4412270,20%
Ankara
28°

PARÇALI AZ BULUTLU

Bozacının Şahidi Şıracı! Macron’dan Paşinyan’a: Biz Sizin Yanınızdayız
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Bozacının Şahidi Şıracı! Macron’dan Paşinyan’a: Biz Sizin Yanınızdayız

Bozacının Şahidi Şıracı! Macron’dan Paşinyan’a: Biz Sizin Yanınızdayız

ABONE OL
17 Mayıs 2021 14:21
Bozacının Şahidi Şıracı! Macron’dan Paşinyan’a: Biz Sizin Yanınızdayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ‘’Azerbaycan askerleri sınır ihlali yaptı’’ iddiasında bulundu. Rus haber ajansı RIA’nın yaptığı açıklamada, Ermenistan başsavcısının Perşembe günü Azerbaycan’ın “toprak bütünlüğünün ihlaline” yönelik bir ceza davası açtığını söyledi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı 13 Mayıs Perşembe günü Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin ‘’Ermenistan Cumhuriyeti’nin egemen topraklarına karşı Vardenis ve Sisian sınır bölgelerinde konumsal ilerleme sağlamaya çalışan bir başka provokasyon gerçekleştirdiğini’’ bildirdi.

Paşinyan, güvenlik konseyinin olağanüstü toplantısında yaptığı açıklamada, ‘’Bu yıkıcı bir sızma’’ ifadelerini kullandı. Ardından ‘’Azerbaycan askerlerinin Ermenistan sınırları içinde üç kilometre ilerledikleri ve iki ülke arasında paylaşılan Sev gölünü ‘kuşatmak’ istedikleri ‘’ şeklinde iddialarda bulundu. Paşinyan, Ermenistan askerlerinin ‘’uygun taktik manevralarla’’ tepki verdiğini de belirterek bu gerilimin diplomatik kanallarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından 13 Mayıs Perşembe akşamı yayımlanan açıklamada, ‘’Azerbaycan’ın kendi sınırını uyguladığı ve bölgedeki gerginliği azaltmaya kararlı olduğu’’ ifadeleri yer aldı ve askerlerine yönelik yapılan suçlamalar reddedildi.

Emmanuel Macron’dan Ermenistan’a Destek Mesajı

Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilimin üzerine, iki devlet arasındaki sorunların çözümüne dair kurulmuş olan Minsk Grubunun üye devletlerinden biri olan, aynı zamanda kendisine ‘’arabuluculuğu ve barışçıl çözüm yolları(?) getirmeyi’’ bir görev edinmiş Fransa’dan, Ermenistan’a destek mesajı geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ermenistan’a destek vererek ‘’Azerbaycan silahlı kuvvetleri Ermenistan topraklarını işgal etti. Derhal geri çekilmeleri gerekiyor’’ ifadelerini kullandı. Aynı zamanda Ermenice paylaşımlarda da bulunarak ‘’Ermeni halkına tekrar söylüyorum: Fransa sizinle dayanışma içinde duruyor ve olmaya devam edecek’’ şeklinde dostu Paşinyan’a destekte bulundu. Macron’un ofisinden yapılan bir açıklamada ise, ‘’ Cumhurbaşkanı Fransa’nın Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne olan bağlılığını hatırlattı ve Azerbaycan askerlerinin Ermenistan topraklarından derhal çekilmesi gereğini vurguladı’’ denildi.

Ne Le Pen Ne Macron, Fransa Fransa’dır

Birkaç gün önce yapılan 2. darbe bildirisinin yarattığı etki üzerinden çok çabuk silinmiş olacak ki Macron, iç sorunlarıyla uğraşmak yerine Ermenistan’ın toprak bütünlüğüne ne kadar bağlı olduğunu, sadık bir müttefik olduğunu her defasında vurguluyor. Fransa bu zamana kadar neredeyse hiçbir konuda ne Azerbaycan’la ne de Türkiye ile fikir birliğine var(a)mamıştır. Bu durum şu an içinde böyledir, Dağlık Karabağ’ı bağımsız bir devlet olarak tanıyoruz çıkışını yaparken de böyleydi, bundan sonrasında da böyle devam edecektir. Bu durumun yönetimin başındaki şahısla bir alakası yoktur. Cumhuriyetçi Partisinde de, Sosyalist Partisinde de, Milliyetçi Partisi olan Ulusal Cephe’de de bu görüş böyledir. Ne Le Pen Ne Macron, Fransa Fransa’dır…

 

Kaynak: 21YYTE/Damla Yalın

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.