DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4711830,61%
Ankara
23°

AÇIK

Biden ve Putin zirve için “prensipte” anlaştılar

Biden ve Putin zirve için “prensipte” anlaştılar

ABONE OL
21 Şubat 2022 08:24
Biden ve Putin zirve için “prensipte” anlaştılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyaz Saray Pazar akşamı yaptığı açıklamada, Başkan Biden’ın Rus lider Vladimir Putin ile bir zirve düzenlemeyi “prensipte” kabul ettiğini doğruladı.

Beyaz Saray ve haberi ilk açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamalara göre Biden, toplantının ancak Rusya Ukrayna’yı işgal etmezse gerçekleşebileceğini söyledi.

Élysée Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Macron’un ABD ve Rus liderlerle yaptığı iki ayrı telefon görüşmesinin ardından anlaşmaya varıldı ve Putin’in “böyle bir zirve ilkesini kabul ettiğini” söyledi.
Bu arada ABD , BM’yi bir mektupta “Rus kuvvetlerinin askeri bir işgalin ardından öldürülecek veya kamplara gönderilecek Ukraynalıların listelerini oluşturduğu” konusunda uyardı.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, e-postayla gönderilen bir bildiride, zirvenin Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu hafta Avrupa’da yapacağı toplantının ardından geleceğini söyledi – ki bu da ancak Rusya askeri harekata devam etmezse gerçekleşecek.

Élysée Sarayı’na göre, Biden ve Putin arasında önerilen toplantıyı, “Avrupa’da güvenlik ve stratejik istikrarı tartışmak için ilgili paydaşları” içeren görüşmeler izleyecek.
Psaki, “Başkan’ın defalarca açıkladığı gibi, bir işgal başlayana kadar diplomasiyi sürdürmeye kararlıyız” dedi. “Başkan Biden, bir işgal gerçekleşmediyse, [Blinken’in Lavrov ile planlanan görüşmesinin] ardından Başkan Putin ile tekrar görüşmeyi prensipte kabul etti. Biz her zaman diplomasiye hazırız. Ayrıca Rusya’nın savaşı seçmesi durumunda hızlı ve ciddi sonuçlar vermeye hazırız. Ve şu anda Rusya, çok yakında Ukrayna’ya tam kapsamlı bir saldırı için hazırlıklarını sürdürüyor gibi görünüyor.” dedi.

Duyuru, Başkan Biden’ın Pazar günü Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplaması üzerine geldi. ABD’li yetkililer, Rus birlikleri ülkeyi işgal ederse Ukrayna’yı suçlamak için Putin’in dezenformasyonu körüklediği konusunda uyardı.

Blinken Pazar günü erken saatlerde CNN’e verdiği demeçte , Lavrov ile görüşmesinin “her şeyin Rusya’nın önümüzdeki günlerde ne yapacağına bağlı” olduğunu ve Biden’ın savaşı önleyebilirse “Başkan Putin’i herhangi bir zamanda, herhangi bir formatta meşgul etmeye hazır olduğunu” doğruladı.

Biden ve Putin en son 12 Şubat’ta yaptığı bir telefon görüşmesinde, Amerikan başkanının Rus meslektaşına Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde ABD ve müttefiklerinin “kararlı bir şekilde yanıt vereceğini ve hızlı ve ciddi maliyetler getireceğini” söylediğinde konuştular.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.