DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4725050,78%
Ankara
23°

AÇIK

Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini tahmin ediyor

Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini tahmin ediyor

ABONE OL
20 Ocak 2022 12:10
Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini tahmin ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden Çarşamba günü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini ileri sürdü.

Biden, görevdeki ilk yılını kutladığı bir basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna’ya atıfta bulunarak, “Tahminim taşınacak, bir şeyler yapması gerekiyor” dedi.

Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı daha fazla hamle yapması durumunda Putin’in “sorumlu tutulacağını” ve “söz verdiğim gibi yaptırımların uygulanacağını hiç görmediğini” söyledi. ABD’nin Polonya da dahil olmak üzere bölgedeki asker sayısını NATO anlaşması kapsamındaki yükümlülüklere uygun olarak artıracağını da sözlerine ekledi.

Ancak Biden, “küçük bir saldırı” ile “tam bir saldırı” arasında ayrım yapıyor gibi görünüyordu.

Biden, “Ve (Rusya’nın) ne yaptığına bağlı, küçük bir saldırıysa ve sonunda ne yapıp yapmamamız konusunda kavga etmek zorunda kalırsak, bu bir şeydir,” diye ekledi.

Üst düzey bir yönetim yetkilisi Çarşamba gecesi gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin olası bir Ukrayna işgalinde ele geçirilen toprak miktarına bakılmaksızın Rusya’ya kapsamlı yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu söyledi. Yetkili, konvansiyonel askeri güçlerin Ukrayna’da toprak elde etmesi durumunda, ABD’nin boyutu ne olursa olsun bunu bir işgal olarak göreceğini söyledi.

Biden, Putin işgal ederse, “Bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyada meydana gelen en önemli şey” ifadesini kullandı.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, krizin aciliyetine işaret eden alelacele ayarlanmış bir diplomatik misyonda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy ile görüşmek üzere bu hafta Kiev’deydi.

Blinken, geçen haftaki telaşlı müzakerelerin hiçbir ilerleme sağlamamasına ve gerilimi azaltma umutlarını düşürmesine rağmen Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Cenevre’de bir araya gelecekti.

Kiev’deki ABD büyükelçiliğinde diplomatlarla konuşan Blinken, Moskova’nın asker birikiminin Putin’in “çok kısa sürede” bir saldırı başlatmasına izin vereceği konusunda uyarırken bu endişeleri yineledi.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Biden’ın üst düzey diplomatı Rusya’nın barışçıl bir yola devam etmesini kuvvetle umduğunu da sözlerine ekledi. Ajansa göre, Rus yığınağının “provokasyon, sebep olmadan” gerçekleştiğini söyledi.

Zelenskyy ile daha sonraki bir görüşmede Blinken, Ukrayna’nın “benzeri görülmemiş” bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyledi. Washington’un ülkenin toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yineledi ve Rusya’nın yenilenen saldırganlığının “çok ciddi sonuçlarla” karşılaşılacağına dair tekrar tekrar uyarılarda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı, Kiev’de bulunduğu süre boyunca Blinken’in ABD büyükelçiliği çalışanları ve aileleriyle de görüşerek Rusya’nın durumu daha da tırmandırmayı seçmesi halinde “acil durumlar için plan yapma” çabalarını tartışacağını söyledi.

Çarşamba günü, iki partili bir senatör grubu, Blinken’in ziyaretinden önce Zelenskyy ile görüşmek üzere bu hafta Ukrayna’ya yaptıkları gezi hakkında Biden’a bilgi verdi. Çarşamba sabahı Biden ile görüştükten sonra, bir kısmı Ukrayna’ya hafta sonu gezisine katılan bir grup GOP senatörü, yönetimi Rusya’yı caydırmak için yeterince şey yapmamakla suçladı.

Senato Silahlı Hizmet Komitesinin kıdemli üyesi Senatör James Inhofe, R-Okla., gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin hızlı bir şekilde ek yardım sağlaması ve Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmesi gerektiğini söyledi. Biden yönetimi, “şu anda olması gereken yerden üç ay geride” dedi. Shaheen ile birlikte Ukrayna gezisini yöneten R-Ohio’dan Senatör Rob Portman, yaptırımların yanı sıra ABD’nin Rusya’ya Ukrayna’ya ek askeri savunma ve ölümcül silahlar sağlayacağını bildirmesi gerektiğini söyledi. “Ukrayna’ya bir işgalden ve Avrupa’nın istikrarsızlaştırılmasından kaçınmak için “Şu anda ihtiyaç duyulan türden bir caydırıcılık bu” dedi.

Salı günü Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Ukrayna sınırı boyunca “son derece tehlikeli bir durumun” oluştuğunu söyledi. Psaki günlük basın brifinginde, “Artık Rusya’nın herhangi bir noktada Ukrayna’ya saldırı düzenleyebileceği bir aşamada olduğumuza inanıyoruz. Bunun bizden daha sert olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Geçen hafta Biden yönetimi, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin ve Ukrayna’da Ukrayna güçleriyle devam eden ayrılıkçı savaşı desteklemesinin ardından Rus hükümetinin komşusuna  yeni bir askeri saldırıyı haklı çıkarmak için bir “sahte bayrak” operasyonu planladığına dair bilgilere sahip olduğunu söyledi.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.