DOLAR %
EURO %
ALTIN 776,912,07
BIST 1.880,061,22%
BITCOIN 773301-0,88%
Ankara

AÇIK

06 32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ankara ziyaretinin ardından Taliban’dan ilk açıklama

Ankara ziyaretinin ardından Taliban’dan ilk açıklama

ABONE OL
16 Ekim 2021 17:59
Ankara ziyaretinin ardından Taliban’dan ilk açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’yı ziyaret eden Taliban heyetindeki Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ”Türkiye, Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir” diyerek göçmenlerin başka ülkelere siyasi değil ekonomik sebepler nedeniyle gittiğini savundu.

Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Ankara temaslarını değerlendirerek, Türkiye’den beklentilerini anlattı. Muttaki, ”Türkiye, sahip olduğu imkanlarla yatırım ve bazı projeleri hayata geçirme konularında ve Afganistan’ı yenileme, restore etme çalışmalarında iyi bir role sahip olabilir. Tüm alanlardan faydalanabilir” diye konuştu. Muttaki, Afganistan’ın hesaplarının bloke edildiğini hatırlatarak ekonomik sorunların çözümü için bunun kaldırılmasını istedi. Ankara’da Kızılay yetkileriyle de bir araya gelen Muttaki yaklaşan kış öncesinde insani yardım ihtiyacını da konuştuklarını söyledi.

” Güvenlik sorunu yok, siyasi nedenlerle kimseye zorluk çıkarılmıyor ve zarar verilmiyor”

Göçmenlerin ekonomik sorunlar nedeniyle ülkeyi terk ettiklerini savunan Taliban yönetiminin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, ” Güvenlik sorunu yok, siyasi nedenlerle kimseye zorluk çıkarılmıyor ve zarar verilmiyor” diye konuştu.

“Afgan halkını kontrol edin, göç etmesinler”

Taliban yönetiminin tanınmamasının DAEŞ’i güçlendirdiğini de söyleyen Muttaki şöyle konuştu:

”Afganistan’daki yeni devletin resmen tanınmaması DAEŞ’e yarıyor. Dünya ülkeleri bir taraftan Afgan halkını kontrol edin, göç etmesinler diyor. Bir yandan da hükümeti resmen tanımayarak DAEŞ’a moral veriyorlar. Bu durum ne Afganistan ne de dünyanın menfaatine bir durumdur”

Muttaki, Türk yetkililerle bir sonraki görüşmeleri Kabil’de yapmayı istediklerini de söyledi.

Kaynak:Tele1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.