DOLAR 16,3827 0.09%
EURO 17,5845 0.04%
ALTIN 974,120,17
BITCOIN 479762-1,38%
Ankara
24°

AÇIK

ABD’de geniş çaplı protesto araştırması

ABD’de geniş çaplı protesto araştırması

ABONE OL
11 Ocak 2021 12:01
ABD’de geniş çaplı protesto araştırması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Polis memurları ve Amerika Birleşik Devletleri genelindeki departmanlardan en az bir polis şefi, Çarşamba günü Washington’da ABD Kongre Binası’nda bir isyanla sonuçlanan ve beş kişinin hayatını kaybettiği kaotik topluluğa yakınlığı veya bu topluluğa karıştığı iddiasıyla işten çıkarılma, askıya alma veya başka bir disiplinle karşı karşıya.

Kaliforniya, Washington eyaleti ve Teksas’taki departmanlar, memurları hakkında ipuçlarına, sosyal medya paylaşımlarına ve diğer kanıtlara dayanarak soruşturma açtıklarını duyuranlar arasında yer alıyor, ancak önümüzdeki günlerde kanıtlar ortaya çıktıkça daha fazla memur tespit edilebilir.

Soruşturmalar, polis şiddetine karşı kitlesel sivil haklar protestolarının görüldüğü ABD polisliği için özellikle çalkantılı bir yılın ardından geldi. Hukuk uzmanları incelemenin istenmeyen sonuçları olabileceği konusunda uyarırken, ifade özgürlüğü, gözetimin genişletilmesi ve halkın kanun yaptırımına duyduğu güven hakkında sorular yöneltmeleri muhtemeldir.

Seattle’da, Geçici Polis Şefi Adrian Diaz, en az iki memurun idari izne ayrıldığını doğruladı ve bakanlığın Çarşamba günü Washington’daki memurları gösteren sosyal medya paylaşımlarını aldıktan sonra iç soruşturmalara yönlendirildi.

Diaz Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bakanlık, İlk Değişiklik’in ifade özgürlüğünün tüm yasal ifadelerini tam olarak desteklemektedir, ancak ABD Kongre Binası’nda ortaya çıkan şiddet içeren kalabalık ve olaylar yasadışıdır ve başka bir polis memurunun ölümüyle sonuçlanmıştır” dedi. “ABD Kongre Binası’ndaki ayaklanmaya doğrudan dahil olan” tüm subayları kovacağına söz verdi.

İki memurun kimliği hemen tespit edilmedi.

Kaynak: Washington Post

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.