ABD 2024 seçim anketlerinde ilginç sonuç

ABD 2024 seçim anketlerinde ilginç sonuç

ABONE OL
17 Şubat 2021 01:30
ABD 2024 seçim anketlerinde ilginç sonuç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’de yapılan anket 2024 seçimleri için Trump’ın iddiasının devam edebileceğini ortaya koydu. Trump, Cumhuriyetçi seçmenin 2024 başkanlık seçimleri için ilk tercihi olarak öne çıktı.

ABD’de etkili siyasi analiz sitesi Politico ile Morning Consult firması ortak bir anket yaptı.

Anket sonucuyla, 6 Ocak’taki Kongre baskınının ardından Cumhuriyetçi tabanın Trump’a yaklaşımı ortaya çıktı.

Yüzde 59 Trump’ı destekliyor

Ankete katılanların yüzde 59’u Trump’ın Cumhuriyetçi Parti içinde ve partinin geleceğinde ana bir rol oynamasını istediklerini dile getirdi

Aynı ankette Cumhuriyetçilerin yüzde 81’i Trump’la ilgili olumlu görüş beyan ederken, bu oranın 6 Ocak’tan hemen sonra yapılan benzer ankete kıyasla arttığı belirtildi.

Biden’a Cumhuriyetçilerin yüzde 20’sinden geçer not

Söz konusu ankette Demokrat Başkan Joe Biden’ın iyi iş çıkardığını düşünenlerin oranı yüzde 62, Demokratların yüzde 92’si, Cumhuriyetçilerin ise sadece yüzde 20’si Biden’a olumlu not verdi.

Öte yandan diğer muhtemel Cumhuriyetçi başkan aday adaylarına ilişkin bölümde Mike Pence’e destek oranı yüzde 12’de kalırken, diğer Cumhuriyetçi isimlerin oranları tek haneli rakamlarda kaldı.

Trump’ın azil süreci

Trump, Senatodaki azil sürecinde aklanmasının ardından yaptığı ilk açıklamada siyasi hayatına devam edebileceği mesajını vermiş ve “hareketimiz daha yeni başlıyor” yorumunu yapmıştı.

Senato Genel Kurulunda 13 Şubat’ta yapılan oylamada 57 senatör Trump aleyhinde oy kullanırken, 43 senatör ise Trump’ın suçsuz olduğu yönünde oy vermişti.

Böylece 100 sandalyeli Senatoda suçlu bulunabilmesi için en az 3’te 2 çoğunluğun oyu (67 senatör) gereken Trump, hakkındaki “halkı isyana teşvik” başlıklı azil suçlamasından aklanmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.