DOLAR 18,1227 0.94%
EURO 18,4896 0.98%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 425767-0,47%
Ankara
29°

AÇIK

5 ülkeden Çin’e çağrı

5 ülkeden Çin’e çağrı

ABONE OL
23 Mart 2021 12:27
5 ülkeden Çin’e çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre, ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Avusturalya ve Yeni Zelanda, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinin, kaygı verici noktaya ulaştığını açıkladı.

Söz konusu beş ülkenin ortak yazılı açıklamada, Çin hükümetinin kendi belgeleri, uydu görüntüleri ve görgü tanıkları dahil bu ihlaller konusunda çok sayıda kanıt olduğu ileri sürüldü.

Açıklamada, “Çin’in kapsamlı baskı programı, dini özgürlüklerin ciddi ölçüde kısıtlanması, zorla çalıştırma, toplama kamplarında toplu gözaltı, zorla kısırlaştırma ve Uygur mirasının organize bir şekilde yıkımını içeriyor” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu ülkeler ile AB’nin, Çinli yetkililere yönelik ortak bir yaptırım adımı attığına dikkat çekilen açıklamada, “Çin’e, Uygur Müslümanlarına ve Sincan’daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik baskıcı uygulamalarını sonlandırma ve keyfi olarak gözaltına alınanları serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz” denildi.

Uygurlara yapılan muamele konusunda şeffaflık talep edilen açıklamada, Çin’e, Birleşmiş Milletler (BM), gazeteciler ve yabancı diplomatlara, Sincan bölgesindeki durumu gözlemleme izni vermesi çağrısı yapıldı.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.